Powrót

ŚWIĘTO SZKOŁY W "DWÓJCE"

W 2003 roku organizatorzy Ogólnopolskiej Akcji "Szkoła z klasą" zaproponowali, aby ostatni weekend maja ustanowić Świętem Polskiej Szkoły. Idea święta jest prosta - ma to być okazja do pochwalenia się całoroczną pracą, zaprezentowania osiągnięć szkoły szerszej publiczności. Święto Szkoły organizowane jest jednak przede wszystkim z myślą o uczniach, którzy mogą wówczas uczestniczyć w różnych, czasem nietypowych przedsięwzięciach, które uczą, skłaniają do przemyśleń, wzruszają, ale także bawią. Święto Szkoły to zarazem święto młodości, okazja do wspaniałej zabawy.

W ubiegłym roku w ostatnie dni maja w Szkole Podstawowej nr 2 w Błoniu zorganizowany został Festiwal Nauki; było to równocześnie podsumowanie naszego udziału w akcji "Szkoła z klasą". Zeszłoroczne doświadczenia pokazały, że tego typu działania podobają się zarówno dziecięcym, jak i dorosłym ich uczestnikom. Dlatego w tym roku również zdecydowaliśmy się na organizację Święta Szkoły. Trwało ono dwa dni - 28-29 maja.

Hasłem przewodnim tegorocznych uroczystości był cytat z utworu Wincentego Pola "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA". Głównym celem było pokazanie, jak niezwykłym krajem jest nasza ojczyzna. Jak piękne są polskie krajobrazy, jak wspaniała jest rodzima kultura, z jak wielu Polaków możemy być dumni. Jako członkowie Unii Europejskiej, obywatele Zjednoczonej Europy nie możemy zapominać o swoich korzeniach, przeciwnie, powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

To przesłanie towarzyszyło nam już podczas przygotowań do majowego święta. Niemal wszystkie klasy IV-VI włączone zostały w wykonanie dekoracji szkoły. Na lekcjach języka polskiego uczniowie na dużych kartonach pokazywali, czym dla nich jest Polska. Prace, wykonane metodą colage, miały rozmaity charakter, co jest najlepszym dowodem na to, jak wiele różnych obliczy ma nasza Ojczyzna. Dzieci wykonywały również albumy o najbliższym ich sercu mieście - Błoniu. Wszystkie wytwory stanowiły podczas Święta Szkoły dekorację holu I piętra i sal lekcyjnych. Do przygotowań włączyli się również uczniowie klas I-III. W pięknych pracach plastycznych pokazali różne polskie miasta, krajobrazy... Ich  rysunki także zostały pokazane szerszej publiczności, zawisły na holu parteru, gdzie swoje sale ma większość klas młodszych.

27 maja, w przeddzień Święta Szkoły, uczniowie dwóch klas: IVd i Vb  uczestniczyli w spotkaniu z weteranem walk frontowych - poetą, panem Janem Łubniewskim. To była niezwykła, wzruszająca lekcja historii; były żołnierz AK opowiadał dzieciom o swoim dzieciństwie, trudnych latach okupacji... Spotkanie uatrakcyjniły wiersze pana Łubniewskiego recytowane przez dwóch uczniów klasy IVd oraz śpiewane przez dzieci piosenki żołnierskie. Organizatorką tego przedsięwzięcia była pani Katarzyna Chojnacka.

Następnego dnia od rana rozpoczęły się zaplanowane prezentacje.

Pierwsza z nich  zatytułowana była "Biuro Podróży zaprasza..." Na godzinę sala pani Ewy Podymy zamieniona została w niezwykłe biuro podróży. Dzieci z klas IV-VI (łącznie około 30 osób) prezentowały różne miejsca w Polsce i poza jej granicami, zachęcając wszystkich zebranych do ich odwiedzenia. Niektóre prezentacje były bardzo oryginalne, na przykład dziewczęta z klasy IVa, przebrane za syreny, namawiały uwodzicielsko do przyjazdu nad Bałtyk. Uczniowie z tej samej klasy (w tym jeden przebrany za kobietę) przekonywali, że warto pojechać do Krakowa. Zachęcano do odpoczynku nad jeziorami, w górach; były też prezentacje innych państw, na przykład Belgii. "Właściciele" biur podróży byli bardzo przekonujący, z ogromnym zaangażowaniem zapraszali do odwiedzenia wybranych miejsc. Aż chciało się skorzystać z ich propozycji, spakować plecak i ruszyć w Polskę. Trzeba było jednak pohamować emocje, zwłaszcza że tego dnia na wszystkich czekało jeszcze wiele atrakcji.

Następna prezentacja nosiła tytuł taki, jak hasło przewodnie Święta Szkoły - "Piękna nasza Polska cała". Była to inscenizacja w wykonaniu uczniów klasy Vb, przygotowana pod kierunkiem pani Aldony Cyranowicz. Występ rozpoczynał się jak lekcja przyrody, potem jednak aktorzy zaprosili zgromadzonych na holu I piętra widzów w podróż po Polsce. Wraz z nimi odwiedziliśmy Tatry, Kraków, Warszawę, Toruń, Mazury, wybrzeże Bałtyku. Spotkaliśmy tam, na przykład Mikołaja Kopernika, Lajkonika, zabawnego górala zakochanego w znanej z piosenki Rudi Szuberta dziewczynie z Mazur. Recytacjom towarzyszyła muzyka - znane wszystkim piosenki, na przykład "Hej, bystra woda" czy "Warszawa da się lubić" oraz taniec - między innymi improwizowany krakowiak i profesjonalnie wykonany przez dwoje członków zespołu "Brawko" walc do muzyki Tadeusza Sygietyńskiego "Jak przygoda to tylko w Warszawie". Były też toruńskie pierniki, którymi aktorzy częstowali wszystkich widzów. Ta zabawna, a zarazem pouczająca wędrówka po Polsce spotkała się z uznaniem publiczności, która podziękowała występującym gromkimi oklaskami.

Z holu I piętra wszyscy przenieśli się do sali nr 29, gdzie pani Irena Tekieniewska wraz z grupą uczniów klasy VIe, VIc, VId przygotowała impresję poświęconą Mazowszu "Mazowsze moje..." Występ był przypomnieniem twórczości poetów i kompozytorów, którzy zachwycali się pięknem naszego regionu. Szóstoklasiści prezentowali wiersze "Mazowsze", "W Żelazowej Woli"; grupa uczniów w łowickich strojach pokazała żywiołowość i wyrazistość mazowieckiego folkloru; wszystko to przeplatane było muzyką Fryderyka Chopina i piosenkami zespołu "Mazowsze". Znalazło się również miejsce na konkurs taneczny według pomysłu samych uczniów. Scenografię stanowiły symbole Mazowsza: gałązka jabłoni, mleko z Łowicza, miód z barci puszczańskiej oraz wykonane przez uczniów klas czwartych albumy o Warszawie. Aż się prosi, by powtórzyć za panią Ireną Tekieniewską: "Oby była ta kraina mlekiem i miodem płynąca dla nas i dla tych, którzy po nas nadejdą".

Kolejna prezentacja miała miejsce w sali 23 i przygotowana została przez pracujących w naszej szkole nauczycieli języka angielskiego - panią Grażynę Kogut i pana Michała Wysockiego. Występujący uczniowie klas czwartych i szóstych podjęli bardzo udaną próbę prezentacji Błonia i wybranych miast Polski w języku angielskim. Był to rodzaj wycieczki po ciekawych miejscach, o których poszczególne dzieci, grające role przewodników turystycznych, opowiadały po angielsku, a inne były tłumaczami mówiącymi te same teksty po polsku. Prezentacje były więc zrozumiałe dla wszystkich - i dla tych, którzy już nieźle radzą sobie z angielskich, i dla tych, którzy tego języka uczą się od niedawna. Dekorację sali stanowiły zdjęcia, plakaty, mapy, foldery dotyczące Błonia, Żelazowej Woli, Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Gości w nienagannej angielszczyźnie powitały dwie uczennice klasy szóstej i napisy: "Welcome to Błonie". Atrakcyjnym momentem prezentacji był występ członków Zespołu "Tęcza" w strojach ludowych i gra na keybordzie chłopca z klasy IVa. Na koniec troje uczniów wyrecytowało wiersz autorstwa pana Wojciecha Kowalczyka "Błonie, nasze Błonie" - po polsku oraz po angielsku w tłumaczeniu pana Wysockiego i po niemiecku w tłumaczeniu autora. Finał stanowił radosny śpiew "We wish you a happy stay in Błonie. Jesteśmy przekonani, że zagraniczni turyści po obejrzeniu i wysłuchaniu tej udanej prezentacji natychmiast zapragnęliby odwiedzić nasze miasto i inne piękne miejsca w Polsce.

Kiedy uczniowie klas IV-VI brali udział w wymienionych przedsięwzięciach, dzieci z klas I-III pod kierunkiem wychowawczyń bawiły się w swoich salach i na holu parteru. Między innymi zespołowo przygotowywały prace plastyczne, zatytułowane: "Wiosenna łąka" (klasy pierwsze), "Na pikniku" (klasy drugie), "Szkoła marzeń" (klasy trzecie). Barwne, radosne rysunki świadczyły o tym, że ich autorom nie brakuje bujnej wyobraźni.

Zdolnościami plastycznymi, a przy tym umiejętnością ukazywania rzeczywistości w krzywym zwierciadle wykazali się uczniowie uczestniczący w konkursie zorganizowanym przez panią Ewę Bujak "Nasza szkoła w karykaturze". Zmagania młodych karykaturzystów odbywały się w pracowni plastyki.

Około godziny dziesiątej wszyscy przenieśliśmy się do sali gimnastycznej, która na godzinę zamieniła się w krainę baśni. W atmosferę cudowności wprowadziła widzów wspaniała ruchoma dekoracja, zmieniająca się wraz z rozwojem akcji wystawianej sztuki. Była to inscenizacja znanej baśni "Śpiąca królewna" w wykonaniu uczniów naszych klas integracyjnych - IIc i Vd, pracujących pod kierunkiem pań: Anny Wieczorkowskiej, Marioli Siedleckiej, Aldony Cyranowicz, Katarzyny Chojnackiej. Przejęci młodzi aktorzy, ubrani w fantazyjne stroje, grali swoje role z ogromnym przejęciem. Mimo tremy pokazali, że zabawa w teatr sprawia im ogromną radość. Wielu z nich na szkolnej scenie prezentowało swój talent już po raz kolejny; w bieżącym roku szkolnym klasy integracyjne przygotowały aż trzy przedstawienia - dwa poprzednie z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Ich występy pokazują, jak duże możliwości drzemią w naszych uczniach, w tym także w dzieciach, które znalazły się w klasie integracyjnej ze względu na swój stan zdrowia. Dzięki tego typu przedsięwzięciom wszyscy - zdrowi i chorzy - mają okazję do wzmocnienia poczucia własnej wartości, wzajemnego lepszego poznania się i zrozumienia. Współdziałanie i współpraca jednoczy ludzi; podczas przygotowań do przedstawienia i w trakcie jego trwania po raz kolejny przekonaliśmy się, że integracja sprzyja powstawaniu pozytywnych postaw społecznych, charakteryzujących się wzajemną życzliwością, empatią, tolerancją... W trakcie przedstawienia widownia, wśród której znalazły się również przedszkolaki z Przedszkola nr 3 im. Jana Brzechwy, bardzo żywo reagowała na wszystkie zawirowania akcji, włączając się w finale sztuki do żywiołowego tańca, w trakcie którego na scenie znalazły się niemal wszystkie zgromadzone w sali gimnastycznej dzieci. Aktorzy nagrodzeni zostali oczywiście ogromnymi oklaskami, które im się słusznie należały.

Po przedstawieniu "Śpiąca królewna" w sali gimnastycznej pojawiły się panie Ewa Samsel, Jadwiga Stelmaszczyk, Barbara Krasuska, Agnieszka Tkaczyk- Słowińska, Aneta Paczesna, które były organizatorkami kolejnej atrakcji tegorocznego Święta Szkoły - konkursu "Uczeń z klasą"Konkurs ten, wzorowany na telewizyjnym programie "Dzieciaki z klasą", spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów. W dniach poprzedzających Święto Szkoły wyłonione zostały osoby, które miały reprezentować swoje klasy w turniejowym zmaganiu. W trakcie konkursu każdy uczestnik musiał odpowiedzieć na wiele pytań - najpierw z różnych dziedzin, potem z wybranej kategorii. Kategorie te to, na przykład: "Miszmasz", "Sport", "Język polski", "Sztuka, muzyka", "Telewizja, film", "Mitologia, religia", "Świat", "Historia". Turniejowe zmagania trwały około godziny i były coraz bardziej emocjonujące, w finale najlepsi dopingowani byli przez licznie zgromadzonych kolegów i nauczycieli. To była dla wszystkich bardzo dobra zabawa, a przy tym okazja do dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy. Konkurs tak się spodobał uczniom, że na pewno zostanie jeszcze kiedyś powtórzony. Może za rok?

Około godziny 12.30 w sali gimnastycznej pojawili się członkowie Zespołu "Tęcza" na czele z panią Marią Wojnarowską. Pani Maria wygłosiła krótką pogadankę o kulturze ludowej regionu łowickiego, zwracając uwagę na jej oryginalność i znaczenie. Następnie reprezentanci Zespołu "Tęcza" pokazali kilka tańców ludowych. Nagrodziliśmy ich gromkimi brawami; wspaniale prezentowali się w barwnych strojach łowickich i choć nie był to cały zespół, żywiołowo odtańczyli kilka tańców, na przykład polki łowickie, klapoka, owczareczka. Żal tylko, że ich występ trwał zaledwie kilkanaście minut. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś nas odwiedzą.

Pierwszy dzień Święta Szkoły zakończył się około godziny czternastej.

W sobotę 29 maja spotkaliśmy się o godziny dziesiątej. Ten dzień zaplanowany został jako integracyjne spotkanie nauczycieli i uczniów naszej szkoły z przyszłorocznymi pierwszoklasistami i ich rodzicami.

Na wstępie z naszymi gośćmi spotkał się Dyrektor szkoły, pan Jerzy Gutkowski, który przywitał wszystkich zebranych, a następnie w krótkiej przemowie zaprezentował szkołę, zwracając uwagę na jej długoletnią historię (we wrześniu obchodzić będziemy 75 rocznicę powstania), nowoczesny charakter, osiągnięcia... Podkreślał, że w naszej placówce każde dziecko staramy się traktować podmiotowo, dbamy o wszechstronny rozwój naszych wychowanków i ich dobre samopoczucie. Przedstawił też panie, które od września pracować będą z klasami pierwszymi.

Następnie zgromadzeni goście obejrzeli opisywane już przedstawienie "Śpiąca królewna" w wykonaniu uczniów klas integracyjnych. I tym razem występy małych aktorów nagrodzone zostały rzęsistymi brawami. Po spektaklu przyszli uczniowie naszej szkoły trafili pod opiekę pań z nauczania zintegrowanego, które przygotowały dla nich wiele atrakcji. Przedszkolaki brały udział w zabawach typu "Zostaw swój ślad", "Dokończ rysunek", uczestniczyły w pląsach muzyczno-ruchowych, zabawach z chustą. Mogły też przyjrzeć się, jak wygląda metoda origami; wytwory wykonane tą metodą przez uczniów można było podziwiać w czytelni szkolnej. Dzieci i ich rodzice mieli możliwość obejrzenia całej szkoły; wszystkie sale były tego dnia otwarte, a nauczyciele i starsi uczniowie odpowiadali na każde pytanie, pokazywali wszystko, co mogło zainteresować zwiedzających. Takie integracyjne spotkanie, na kilka miesięcy przed początkiem roku szkolnego jest - naszym zdaniem - dobrym pomysłem; przedszkolaki mogą przynajmniej odrobinę oswoić się ze swoją przyszłą szkołą, a ich rodzice mają możliwość zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną. Już dziś zapraszamy kolejne roczniki do wzięcia udziału w podobnych spotkaniach, które mają odtąd stać się jedną z tradycji "Dwójki".

Tegoroczne Święto Szkoły, choć jak każde duże przedsięwzięcie wymagało wiele wysiłku ze strony organizatorów, było udaną próbą zaprezentowania dorobku naszej placówki, zaangażowania pracujących w niej nauczycieli i przede wszystkich różnych form aktywności uczących się u nas dzieci. To było ich święto, one przede wszystkim były jego aktorami i uczestnikami. Święto Szkoły zostało wpisane do kalendarza uroczystości obchodzonych w naszej szkole. Dlatego już dzisiaj zapraszamy do nas wszystkich za rok; w ostatni weekend maja. Do zobaczenia!

Aldona Cyranowicz
  Powrót