Powrót | Szkoła Podstawowa nr 2 w Błoniu |
Jak minął 76. rok w historii Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu?
4 września 2006 roku rozpocznie się 77. rok szkolny w historii Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Błoniu. Zanim to jednak nastąpi, chcielibyśmy poinformować mieszkańców Błonia, co zdarzyło się w naszej placówce w roku ubiegłym.
To był bardzo udany rok, obfitujący w wiele ciekawych wydarzeń. Nasi uczniowie (było ich 560 ) – tak jak ich rówieśnicy w całej Polsce – zdobywali wiedzę przewidzianą programami poszczególnych przedmiotów, mieli jednak także wiele zajęć pozalekcyjnych, mogli uczestniczyć w licznych projektach, rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia poprzez udział w konkursach, zawodach sportowych, przedstawieniach...
Czym nasza szkoła wyróżnia się spośród innych?
· To szkoła z tradycjami (istnieje od 1929 roku), w której uczy się dzieci szacunku dla historii, ale zarazem szkoła bardzo nowoczesna, przygotowująca do życia we współczesnym świecie.
· To szkoła, która ma szczęście do niezwykłych dyrektorów. Od 1931 do 1970 roku nieprzerwanie na jej czele stał Józef Niemstak, a w lutym 2006 roku minęło 25 lat, odkąd dyrektorem „Dwójki” został Jerzy Gutkowski. To też szkoła, w której wśród grona pedagogicznego aż 11 osób to absolwenci tej placówki. To niezwykłe przywiązanie świadczące o tym, że ta szkoła „coś” w sobie ma. „Coś”, co sprawia, że nie chce się stąd odchodzić i że chce się tu wracać.
· To szkoła, w której kładzie się nacisk na wszechstronny rozwój dziecka.
· To szkoła, która przygotowuje uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji, wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. Na lekcjach często stosowane są metody aktywizujące, w tym metoda projektu. Poprzez organizację wewnętrznych sprawdzianów kompetencji przygotowuje się dzieci do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji na zakończenie szkoły podstawowej.
· To szkoła, w której wszyscy pedagodzy mają wyższe wykształcenie, a spośród 56-osobowej Rady Pedagogicznej 22 osoby to nauczyciele dyplomowani.
· To szkoła, w której dzieci od najmłodszych lat uczą się języków obcych (angielskiego od I klasy, niemieckiego od IV).
· To szkoła, w której uczy się dzieci tolerancji, empatii, otwartości, serdeczności, odpowiedzialności za drugiego człowieka. Od 10 lat w naszej placówce organizowane są klasy integracyjne, w których dzieci zdrowe i niepełnosprawne wspólnie zdobywają wiedzę, razem bawią się i uczą. W ubiegłym roku wśród 26 klas 4 miały charakter integracyjny, działa też u nas klasa terapeutyczna.
· To szkoła, która dysponuje znakomitym zapleczem. Wspaniale prezentują się nasza biblioteka i czytelnia multimedialna. W prawie wszystkich salach jest sprzęt TV; w ubiegłym roku za zajęcie II miejsca w akcji TESCO otrzymaliśmy 32-calowy telewizor i kino domowe. Mamy salę gimnastyczną i siłownię. Naszą wizytówką są doskonale wyposażone dwie pracownie komputerowe – PC-towa i Macintosh'owa. Pierwsza z nich wyposażona jest w 24 komputery ( w ubiegłym roku otrzymaliśmy z funduszy EFS – Unii Europejskiej 10 komputerów z procesorami Sempron64, komputer przenośny, projektor multimedialny, skaner, drukarkę laserową. 2 lata temu wzbogaciliśmy się o 6 komputerów z procesorami Pentium4 2,26GHz – była to główna nagroda w akcji organizowanej przez TESCO). W drugiej pracowni uczniowie mogą korzystać z 25 komputerów. Dzieci uczestniczą w lekcjach informatyki od I klasy.
· To szkoła, w której dzieci mogą brać udział w bezpłatnych zajęciach pozalekcyjnych (np. chór szkolny, SKS, Klub Młodych Anglistów, koło informatyczne).
· To szkoła, która służy pomocą dzieciom ze specyficznymi trudnościami edukacyjnymi. Uczniowie ci mogą uczestniczyć w zajęciach wyrównawczych, specjalistycznych zajęciach reedukacyjnych, logopedycznych, korekcyjnych. W szkole mamy również psychologa i pedagoga.
· To szkoła, w której uczy się dzieci szacunku dla przyrody. Od wielu lat w klasach IV-VI realizowany jest autorski program ekologii. W kwietniu 2006 roku dzieci z klas I-III uczestniczyły w tzw. „Dniu Ekologicznym”, brały udział w konkursach, dramach, przygotowywały plakaty o ochronie Ziemi (odpowiedzialna – pani Aleksandra Witek). Przez cały rok uczniowie w ramach projektu „SOS woła Ziemia” brali udział w akcji zbierania makulatury i innych surowców wtórnych – udało się nam zebrać ponad 4 tony makulatury! (odpowiedzialna – pani Ewa Podyma).
· To szkoła, w której dzieci po lekcjach lub przed lekcjami mogą ciekawie spędzić czas w otwartej od 7.30 do 17.00 świetlicy.
· To szkoła, w ramach której od kilkunastu lat działa świetlica terapeutyczna „O uśmiech dziecka”, otwarta w godzinach 13.00 – 19.00. W minionym roku szkolnym wychowawcy świetlicy postanowili zaktywizować dzieci i rodziców z Błonia do wspólnego spędzania czasu. Do ich inicjatyw należały między innymi akcje "Niedziela z Uśmiechem” i "Z Uśmiechem Dziecka w Azji", zorganizowane na placu zabaw i w kinie.
· To szkoła, której uczniowie corocznie biorą udział w wielu konkursach szkolnych i międzyszkolnych, zdobywając przy tym liczne nagrody. W ubiegłym roku uczestniczyliśmy, na przykład:
- w organizowanym w ubiegłym roku po raz pierwszy przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty i Wychowania Wojewódzkim Konkursie Polonistycznym. Wzięło w nim udział 3330 uczniów województwa mazowieckiego. Z tej grupy w wyniku 3-etapowej rywalizacji wyłoniono 67 finalistów. Wśród nich znalazła się uczennica klasy VIA naszej szkoły Paulina Lisowska. Na uwagę zasługuje fakt, że była ona jedyną reprezentantką powiatu warszawskiego zachodniego w III etapie konkursu;
- w Międzynarodowym Konkursie Języka Angielskiego „The Big Challenge”, koordynowanym przez naszych anglistów – panią Grażynę Kogut i pana Michała Wysockiego (wzięło w nim udział 65 osób, wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody, a Hania Rajfura z szóstej klasy uzyskała 64. wynik w Europie);
- w konkursach matematycznych (międzynarodowym „Kangur” i powiatowym „Mały Pitagoras”). Najlepszymi matematykami w szkole okazali się: Natalia Kaczorowska (wyróżnienie w „Kangurze”), Kasia Maciejczak (II miejsce wśród klas VI w „Małym Pitagorasie”), Sylwia Supera (II miejsce wśród klas piątych w „Małym Pitagorasie”, Marzena Kuna (II miejsce wśród klas czwartych w „Małym Pitagorasie”, Basia Czembor, Maciej Cyranowicz (III miejsce wśród klas czwartych w „Małym Pitagorasie”);
- w Gminnym Konkursie Ortograficznym (organizowanym przez naszą szkołę już po raz szósty). W gminnym etapie tego konkursu wzięło udział 61 uczniów klas IV-VI; spośród nagrodzonych dziesięcioro to uczniowie naszej szkoły (Iza Nagalska, Natalia Kaczorowska – II miejsce wśród klas szóstych, Paulina Lisowska, Kasia Maciejczak, Oliwia Płowik – III miejsce wśród klas szóstych, Kasia Bujak, Paulina Dudkiewicz – wynik dobry wśród klas szóstych; Monika Połeć – wynik dobry wśród klas piątych; Maciej Cyranowicz – II miejsce wśród klas czwartych, Ola Zientala – III miejsce wśród klas czwartych);
- w Konkursie Recytatorskim „Warszawska Syrenka” (Artur Rok – wyróżnienie);
- w Gminnym Konkursie Astronomicznym zorganizowanym przez nauczycielkę przyrody Irenę Tekieniewską. Spośród jedenaściorga nagrodzonych uczniów dziewięcioro to uczniowie naszej szkoły (Hania Rajfura – I miejsce, Jarek Sadurski, Monika Połeć, Kasia Bujak – II miejsce, Paulina Dudkiewicz, Iza Nagalska, Mikołaj Jaśkiewicz, Agnieszka Dudzik, Piotr Świercz – III miejsce)
- w Wojewódzkim Konkursie na Tomik Literacki Młodych Autorów o Tematyce Przyrodniczej (Monika Połeć – III miejsce);
- w konkursie „Wydajemy własną książkę” (utwory autorstwa Pauliny Dudkiewicz i Sylwii Matusiak uzyskały zaszczytny tytuł „Złotej Książki”);
- w Gminnym Konkursie Historycznym „Ocalić wspomnienia” (w kategorii „Mieszkańcy Błonia i ich wspomnienia” II miejsce – Jarek Sadurski, Łukasz Różycki, Mikołaj Jaśkiewicz, Sebastian Bach; III miejsce – Paulina Lisowska);
- w Szkolnym Konkursie Mitologicznym dla klas piątych (I miejsce – Monika Połeć, II miejsce – Marta Szczypińska, III miejsce - Sylwia Supera)
- w Szkolnym Konkursie Baśniowym dla klas czwartych (I miejsce – Maciej Cyranowicz, II miejsce – Mateusz Nowicki, III miejsce – Marzena Kuna);
- w Szkolnym Konkursie Recytacji Utworów Adama Mickiewicza (I miejsce – Monika Połeć);
- w Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania Utworów Henryka Sienkiewicza (I miejsce – Monika Połeć).
· To szkoła, w której dba się o rozwój fizyczny dzieci. Uczniowie uczestniczą w licznych zawodach sportowych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. W ubiegłym roku nasi sportowcy wywalczyli między innymi:
- złoty medal w biegu na 1000 m w międzypowiatowych biegach przełajowych w Kamionie w październiku 2005 roku (Joanna Jesionowska),
- złote medale dla sztafet dziewcząt i chłopców w biegach przełajowych 10 x 800 m (Błonie 24.10.05r.),
- srebrne medale dziewcząt, brązowe chłopców w powiatowych sztafetowych biegach przełajowych w Zielonkach ,
- w gminnych mistrzostwach mini-koszykówki dziewczęta zdobyły III miejsce.
- I miejsce dziewcząt i chłopców w organizowanym w naszej szkole Turnieju Tenisa Stołowego o Mistrzostwo MiG Błonia,
- IV miejsce dziewcząt, V chłopców w finale powiatowym turnieju tenisa stołowego w Borzęcinie Dużym,
- II miejsce w organizowanym w naszej szkole gminnym konkursie mini piłki siatkowej dziewcząt (9.03.2006r.),
- II miejsce w organizowanym w naszej szkole gminnym konkursie mini piłki siatkowej chłopców (15.03.2006r.),
- srebrne medale dziewcząt w gminnych mistrzostwach mini piłki ręcznej (20.03.06r.),
- złote medale chłopców w gminnych mistrzostwach mini piłki ręcznej (11.04.06r.),
- III miejsce chłopców w powiatowym finale Turnieju Mini Piłki Ręcznej Chłopców w Borzęcinie Dużym,
- II miejsce w gminnych mistrzostwach mini piłki nożnej chłopców,
- złote medale chłopców i dziewcząt w gminnych mistrzostwach w 4-boju lekkoatletycznym (27.04.06r.),
- w Finałach Mazowieckich Igrzysk Sportowych Joanna Jesionowska w biegu przełajowym na 1000 metrów zajęła I miejsce,
- 09.05.06r. w finale powiatowym w 4-boju LA w Ożarowie Maz. dziewczęta zdobyły II lokatę, a 10.05.06. chłopcy III miejsce,
- 13.06.06r. na Mistrzostwach Polski w Warszawie w biegu na 600 m Joanna Jesionowska zajęła II miejsce;
- Także nasi najmłodsi uczniowie próbują swoich sił w zmaganiach sportowych. Jesienią odbył się turniej klas I-III o puchar Dyrektora szkoły, zorganizowany przez panie: Annę Wieczorkowską, Janinę Małyszko, Małgorzatę Kalańską. 1 czerwca to w naszej szkole tradycyjny „Dzień Sportu” Tym razem za sportowe zmagania najmłodszych odpowiedzialne były panie: Anna Lachowicz, Małgorzata Bogucka, Izabela Łuczak.
· To szkoła, która uczy patriotyzmu, szacunku dla tradycji, osiągając ten cel, między innymi poprzez organizację spektakli słowno-muzycznych i kultywowanie polskich tradycji ludowych:
- w listopadzie 2005 roku, dla uczczenia Święta Niepodległości, uczniowie klas IV-VI przygotowali przedstawienie „Ojczyzna, kiedy myślę...” (odpowiedzialne panie: Katarzyna Chojnacka, Aldona Cyranowicz, Iwona Różycka – przygotowanie słowno-muzyczne, Ewa Bujak – oprawa plastyczna);
- w maju 2006 roku uczniowie klas IV-VI wystawili spektakl „Droga do świętości” poświęcony największemu synowi polskiej ziemi – Papieżowi Janowi Pawłowi II (odpowiedzialne panie: Katarzyna Chojnacka, Aldona Cyranowicz, Iwona Różycka – przygotowanie słowno-muzyczne, Ewa Bujak – oprawa plastyczna);
- 1 czerwca 2006 roku reprezentujący całą społeczność uczniowską uczniowie klas IVa i IVb wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Janusza Korczaka. Ten bohaterski pedagog, wielki przyjaciel dzieci jest od 1975 roku patronem naszej szkoły. Pomnik stanął w parku między Pałacem Kultury i Nauki a ulicą Świętokrzyską. Wybór miejsca nie był przypadkowy; to właśnie tam podczas okupacji mieścił się żydowski sierociniec i to stamtąd Janusz Korczak wyruszył wraz ze swoimi wychowankami w ostatnią drogę – do Treblinki, gdzie wszyscy zostali zamordowani. W tym niezwykłym wydarzeniu wraz z nami uczestniczyło dużo uczniów z placówek noszących imię Janusza Korczaka, jak również wielu zaproszonych gości, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński;
- Od lat poszczególne klasy organizują andrzejki – w ubiegłym roku przybrały one formę integracyjną – wróżby andrzejkowe dla klas młodszych zorganizowały klasy: III a (wychowawczyni – Małgorzata Kalańska), III d (wychowawczyni – Małgorzata Bogucka), IVc (wychowawczyni – Aneta Stępniak);
- Przed świętami Bożego Narodzenia zorganizowana została wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas młodszych (odpowiedzialne: panie Anna Cieślak, Bożena Bogucka). Wystawę tę obejrzeli rodzice, przedszkolaki i władze Gminy. W okresie tym wystawiane też były jasełka klasowe i szkolne (przedstawienie „Czwarty król” przygotowane przez siostrę Łucję i panią Katarzynę Chojnacką. Spektakl ten błoniacy mogli obejrzeć w salce katechetycznej );
- Przed Wielkanocą zorganizowana została wystawa prac dzieci klas I-III, połączona z aukcją (odpowiedzialne panie: Janina Małyszko, Małgorzata Bogucka, Anna Wieczorkowska);
- 21 marca 2006 roku odbyło się uroczyste powitanie wiosny. Dzieci z klas I-III utworzyły barwny korowód i powędrowały z gaikiem ulicami Błonia (odpowiedzialna pani Elżbieta Wójcik), zaś uczniowie klas starszych pozostali w szkole, uczestnicząc w licznych konkursach i zabawach (odpowiedzialny Samorząd Szkolny na czele z paniami: Ireną Tekieniewską i Grażyną Kogut).
· To szkoła, która kultywując polskie tradycje, tworzy też swoje własne:
- do tradycji naszej placówki należy organizacja tzw. „Święta Szkoły”. W kolejnych latach dzień ten organizowany jest pod innym hasłem – w ubiegłym roku było to „Spotkanie z Afryką”. W ramach przygotowań nawiązaliśmy kontakt z kilkoma ambasadami afrykańskimi, na przykład egipską, tunezyjską, algierską; otrzymaliśmy ciekawe materiały – prospekty, taśmy wideo, płyty. W Święto Szkoły gościliśmy w naszej placówce dwóch afrykańskich gości – znanego wielu mieszkańcom Błonia doktora Williama Tsiomo i pierwszego sekretarza Ambasady RPA, pana Zola Mkatshane. W ramach święta można było obejrzeć slajdy z północnej Afryki i skosztować tamtejszej kuchni, powędrować śladami Stasia i Nel, wziąć udział w przedstawieniu „Kolory Afryki” lub sprawdzić swoją wiedzę o Czarnym Lądzie (zwycięzcą konkursu wiedzy o Afryce okazał się Piotr Świercz);
- do tradycji szkoły należy uroczyste ślubowanie klas pierwszych ( w ubiegłym roku odbyło się 14 października – odpowiedzialne panie: Aleksandra Witek, Anna Wieczorkowska, Joanna Marciniak, Mariola Siedlecka) i pożegnanie klas szóstych;
- tradycją „Dwójki” stały się również spotkania z przyszłymi pierwszoklasistami. Dzieci z „zerówek” w ubiegłym roku gościły u nas kilkakrotnie. Wraz z rodzicami brały udział w zabawie karnawałowej, 3 czerwca 2006 roku uczestniczyły w „Dniu Otwartych Drzwi” (mogły wówczas, między innymi obejrzeć spektakl przygotowany przez uczniów klas trzecich, kierowanych przez panie: Agnieszkę Wodzyńską i Małgorzatę Kalańską, wziąć udział w zabawach, zobaczyć szkołę, poznać swoich przyszłych nauczycieli). Dzieci z Przedszkoli nr 1,3,5 uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych prowadzonych przez panie: Janinę Małyszko, Agnieszkę Wodzyńską, Annę Cieślak, Bożenę Bogucką, Magdalenę Rak.
· To szkoła, której uczniowie uczą się nie tylko tradycyjnie w sali szkolnej, ale również poprzez udział w lekcjach muzealnych, spektaklach teatralnych, Zielonych Szkołach. W ubiegłym roku – podobnie jak w poprzednich – poszczególne klasy brały udział w wielu wycieczkach jedno i kilkudniowych. Powoli tradycją stają się wyjazdy integracyjne – wszystkich klas z ciągu – na przykład jednodniowe wycieczki klas czwartych do Modlina i Czerwińska oraz do Torunia i Ciechocinka lub 4-dniowa wycieczka klas piątych nad morze. Pod koniec roku szkolnego wszystkie dzieci z klas I-III wybrały się na wycieczkę do Tułowic, w czasie której między innymi podróżowały kolejką wąskotorową i zwiedzały Muzeum Kolei w Sochaczewie.
· To szkoła, która tętni życiem również w czasie ferii zimowych i wakacji. Od lat organizowane są wówczas pod kierownictwem pani Krystyny Sierakowskiej półkolonie; w tym roku z takiej formy letniego wypoczynku skorzystało około 50 dzieci. W czasie dwóch tygodni, na przełomie czerwca i lipca uczestnicy półkolonii zobaczyli, jak wygląda Pałac Prezydencki (przy okazji doszło do nieoczekiwanego spotkania z panią Prezydentową Marią Kaczyńską), zwiedzili Kopalnię Krzemienia Pasiastego w Krzemionakach Opatowskich i Park Jurajski w Bałtowie, przeżyli niezapomniane chwile w klasztorze na Jasnej Górze i w Niepokalnowie, doskonale bawili się w Kampinosie i na basenie w Grodzisku, zobaczyli, jak wygląda praca strażaków, gościli u pana Burmistrza Zbigniewa Stępnia, a na koniec udzielili wywiadu reporterce z Radia Niepokalanów.
- Nasza szkoła jest również organizatorem letnich i zimowych wyjazdów poza Błonie. Latem tego roku dzieci (nie tylko z naszej szkoły) mogły wziąć udział w koloniach organizowanych przez panią Ewę Bujak i Małgorzatę Bogucką (dwa 2-tygodniowe turnusy w Mrzeżynie i w Rowach) i w „Koloniach z Terapeutą”, organizowanych przez panie Małgorzatę Czarnecką-Jaśkiewicz, Beatę Kynczew, Joannę Marciniak (dwa 2-tygodniowe turnusy – we Władysławowie i w Kościelisku). Na uwagę zasługuje fakt, że nie były to pierwsze kolonie prowadzone przez te osoby – pani Bujak wyjeżdża z dziećmi od 1998 roku, a „Kolonie z Terapeutą” organizowane są od 2005 roku.
· To szkoła, którą „da się lubić”. Tak twierdzą odwiedzający ją absolwenci, takie jest zdanie wielu rodziców, którzy chętnie włączają się w działania wychowawcze „Dwójki”. Tak śpiewali nasi uczniowie w programie prezentowanym podczas czerwcowych „Dni Błonia”. To nie są puste słowa. Świadczyć o tym może ogromne zaangażowanie naszych wychowanków w przygotowanie wspomnianego programu, na co mieliśmy bardzo mało czasu. Występowaliśmy w 2005 roku, tegoroczna prezentacja była dla nas zaskoczeniem. Nasi uczniowie jednak – jak zawsze – stanęli na wysokości zadania.
24 czerwca 2006 roku zakończył się 76. rok w dziejach „Dwójki”. Uczniowie rozpoczęli zasłużone wakacje. Wielu z nich otrzymało świadectwa z czerwonym paskiem, osiągając bardzo wysoką średnią. Najlepsze w szkole okazały się uczennice klasy VIA – Natalia Kaczorowska i Paulina Lisowska, uzyskując średnią 6,0. Paulina zdobyła też maksymalną liczbę 40 punktów z Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji. Wśród najlepszych uczniów znalazło się jeszcze 29 szóstoklasistów. Jak sobie poradzą w nadchodzącym roku szkolnym ich młodsi koledzy? Jesteśmy przekonani, że równie dobrze.
Ubiegły rok był naprawdę udany, pełen wielu dokonań. Przed nami kolejny – oby jak najlepszy! Tego życzymy wszystkim nauczycielom i wszystkim uczniom – nie tylko naszej szkoły.
Czerwiec 2006r.
Aldona Cyranowicz
Powrót | Szkoła Podstawowa nr 2 w Błoniu |