Święto Bożego Narodzenia ma bardzo uroczysty charakter. Jest przeżywane, zwłaszcza w Narodzie Polskim, jako święto rodzinne. Zaznacza się to najbardziej w przeżywaniu Wieczoru Wigilijnego. Niemal w każdym domu ubiera się choinkę. Jest ona chrześcijańskim symbolem drzewa rajskiego. Jest symbolem Chrystusa jako „drzewa życia’’, a przez przyozdabianie jej świecami lub lampkami elektrycznymi, symbolizuje Chrystusa „światłość świata". Pod choinką ustawia się często żłóbek, dla upamiętnienia narodzenia Pana Jezusa w Betlejem.
Najważniejszym wydarzeniem Wieczoru Wigilijnego, jest dzielenie się opłatkiem. Ten prosty zwyczaj wypełniony jest wieloma znaczeniami. Do jednego stołu zasiadają razem pogodzeni lub szukający zgody. Dzieląc się opłatkiem składamy sobie życzenia: dobra duchowego i materialnego. Dobro materialne symbolizuje materia opłatka - chleb. Oby go nam i naszym bliźnim nigdy nie zabrakło, obyśmy umieli dzielić go z potrzebującymi! Opłatek jest symbolem Świąt, a dzielenie się nim wyrazem uczuć, przyjaźni i życzliwości.
Uczniowie klasy I c w raz ze swoim rodzicami i nauczycielami już od 1 września stanowią jedną Wielką Rodzinę. Rodzinę, która 16 grudnia wspólnie spędziła Wieczór Wigilijny. Słuchając opowieści o narodzeniu Chrystusa w wykonaniu dzieci, jeszcze raz mogliśmy przeżywać tamto wydarzeniu. Nie zabrakło też wspólnych rozmów i śpiewania wszystkim dobrze znanych kolęd.
Opracowały:
Joanna Marciniak i Justyna Niewójt