Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu

Magia Nocy z Andersenem

Kwiecień 2013r.

Zapraszamy do obejrzenia
GALERII ZDJĘĆ:

noczandersenemiv201340_small.jpg noczandersenemiv2013_small.jpg
Zdjęcia p. Cyranowicz
i p. Domuracka
Zdjęcia p. Lewinski

 Noc z Andersenem to międzynarodowe przedsięwzięcie, w którym biorą udział biblioteki z Polski, Czech i Słowacji, organizując całonocne imprezy dla dzieci. Nazwa imprezy przypomina o święcie książki dziecięcej, które obchodzone jest na całym świecie 2 kwietnia, dla upamiętnienia dnia urodzin duńskiego baśniopisarza wszech czasów Hansa Christiana Andersena.

 Celem imprezy jest rozbudzanie w dzieciach zainteresowań czytelniczych oraz idei głośnego czytania. Projekt narodził się w Czechach, gdzie kilkanaście lat temu w małej bibliotece organizowano wieczorne czytanie bajek dla najmłodszych. To zachęciło bibliotekarzy do zorganizowania Nocy z Andersenem. Co roku impreza rozrastała się na kolejne miasta, aż w końcu stała się popularna poza granicami Republiki Czeskiej i dotarła m. in. do Polski.

 Biblioteka przy Szkole Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka również podjęła wyzwanie zorganizowania Nocy z Andersenem. Dnia 26 kwietnia o godz. 18-tej orszak przebranych postaci baśniowych z klas III – a, b ,c, e, wraz z opiekunami, wyruszył ze szkoły w kierunku Ratusza, gdzie powitał go burmistrz miasta p. Zenon Reszka. Przedstawił nam przybyłego na tę uroczystość samego Hansa Christiana Andersena, który po zrobieniu wspólnych zdjęć i krótkiej zabawie przy grającej specjalnie dla nas fontannie, wrócił z baśniowym orszakiem do szkoły. A tam dopiero się działo!

Realizowany w iście magicznej scenerii program Nocy z Andersenem był bardzo bogaty. Biblioteka, czytelnia oraz hol przez całą noc były miejscami zaczarowanymi. Spotkanie rozpoczęło się serdecznym powitaniem naszego gościa oraz wywiadem, który przeprowadziła z nim dziennikarka szkolnej gazetki, Ola Kłobukowska, uczennica kl. V a. W dalszej części spotkania dzieci z zapartym tchem słuchały czytanej przez pana Andersena baśni pt. „Dzielny ołowiany żołnierz”. Z okazji urodzin gościa dzieci pisały na balonach płynące z ich serc życzenia i wieszały je na drzewku Andersena. Wzruszony życzliwością dzieci pan Andersen przeprowadził z nimi grę sprawnościową, która dostarczyła im wiele radości. Na zakończenie I części spotkania dzieci obejrzały inscenizację słowno-muzyczną (pantomimiczną) o losach dziewczynki z zapałkami. Tytułową rolę odegrała bibliotekarka p. Aneta Domuracka, rolę anioła uczennica Ola Kłobukowska, a w tle zatańczył z damą (p. Kasią) pan Andersen.

 O godz. 20-tej dzieci posilone pyszną kolacją, wyruszyły na rajd terenowy – podróż z Gerdą w poszukiwaniu jej ukochanego przyjaciela Kaja. Po drodze, pod osłoną nocy, czekały na dzieci różne trudności i przygody, a spotykane na trasie postacie z baśni Andersena pomagały im je pokonać. Dzięki pomocy i zaangażowaniu nauczycielki p. Marioli Siedleckiej, jak również jej rodziny, rajd dostarczył dzieciom mnóstwo wrażeń i emocji. Można stwierdzić, że dzieci celująco przeszły wszystkie testy, zarówno na sprawność, jak i na odwagę.

 Po powrocie z rajdu dzieci przystąpiły do III części spotkania, w której dominowały konkursy i zabawy, m. in. :

       ·          Pytania zamknięte – wskazywanie w grupach poprawnych odpowiedzi

       ·          Teksty baśni – głośne czytanie i odp. na pyt. związane z jej treścią

       ·          Pokaz mody baśniowej – strój Królowej Śniegu

       ·          Rebusy – odgadywanie hasła „Andersenie, w sercach dzieci trwać będziesz na wieki”

       ·          Kalambury – uczucia brzydkiego kaczątka, tytuły baśni

       ·          Origami – rodzina łabędzi

 Nad punktacją wyznaczonych drużyn czuwało jury w składzie: p. Anna Cieślak, p. Katarzyna Rogowska, p. Joanna Bedyk. Rywalizowało sześć grup, a zwycięzcami okazali się wszyscy! Dzięki dotacji Urzędu i Rady Rodziców słodką nagrodę dostał każdy uczestnik spotkania!

 Na zakończenie nocnego spotkania nie zabrakło oczywiście wspólnej zabawy przy dźwiękach muzyki – dzieci tańczyły, nie wykazując zmęczenia trudem wykonywanych wcześniej zadań. Aż wreszcie przyszedł czas na… sen – po raz pierwszy poza domem, po raz pierwszy bez rodziców. A ponieważ dzieciom do spania wystarczy bardzo mało – śpiwór, poduszka, książka… sen przyszedł szybko. Rano na dzieci czekały świeże bułeczki, a na pożegnanie każdy uczestnik otrzymał zasłużony PATENT NIEUSTRASZONEGO czytelnika.

 Po nocy z Andersenem, jedynej w swoim rodzaju przygodzie, dzieciom pozostały wspaniałe, niezapomniane wspomnienia, a nam, organizatorom/opiekunom – ogromna satysfakcja.

 Projekt Nocy z Andersenem jest wspaniałą formą propagowania czytelnictwa wśród dzieci, rozwija bowiem wyobraźnię i chęć kreatywnej zabawy, tak bardzo zanikającej w dzisiejszym świecie dziecka.

 Za pomoc, podarowane wiktuały serdeczne podziękowania, w imieniu dzieci, dyrekcji szkoły oraz organizatorów/opiekunów składamy:

§  Pani Elżbiecie Sierocińskiej, właścicielce Motelu „Jankaz” – za przepyszne kotleciki;

§  Państwu Emilii i Jerzemu Piotrowskim za świeżutkie bułeczki o przeróżnych smakach;

§  Państwu Bożenie i Bogusławowi Trocińskim za banany (witaminki w ilości nieskończonej);

§  Panu Darkowi Lewińskiemu – za uwiecznienie naszego spotkania;

§  Radzie Rodziców oraz władzom gminy Błonie za wsparcie finansowe naszego przedsięwzięcia.

Zapraszamy do obejrzenia
GALERII ZDJĘĆ:

noczandersenemiv201340_small.jpg noczandersenemiv2013_small.jpg
Zdjęcia p. Cyranowicz
i p. Domuracka
Zdjęcia p. Lewinski