INNY ROZDZIAŁ GAZETKI
Wznieś serce nad zło


Autorzy prac
Jak można pomóc drugiemu człowiekowi?


Paweł Zagańczyk kl. 4d
Agnieszka Wasilewska kl. 4d
Wiktor Łazowski kl. 6c
Łukasz Różycki kl. 4a
Paweł Laube kl. 6c
Klaudia Piekarek – Kacprzak kl.5b
Marika Madrak kl. 5c
Jurij Kalynycz kl. 4d
Martyna Karcz kl. 6b

Paweł Zagańczyk kl. 4d
Jak można pomóc drugiemu człowiekowi? Drugiemu człowiekowi można pomagać w każdej chwili, osobie starszej, jak i takiej w naszym wieku. Kiedy widzimy, że kolega nie rozumie czegoś z jakiegoś przedmiotu, możemy mu to wytłumaczyć. Zanieść torby z zakupami sąsiadce. Najłatwiej jest okazać pomoc naszym bliskim, np. gdy wyniesiemy śmieci, kiedy będziemy się opiekować, jak ktoś zachoruje.
Bardzo dużo jest osób niepełnosprawnych i myślę, że im okażemy największą pomoc, gdy będziemy ich traktować normalnie, nie wyśmiewając się z ich choroby. Zwykła rozmowa, opowiedzenie osobie samotnej tego, co rozbiliśmy przez cały dzień, jest dla niej też pomocą, bo czuje się ona wtedy potrzebna. Najważniejsze chyba jest, aby było robione to bezinteresownie i szczerze, żebyśmy nie oczekiwali niczego w zamian.
Spis autorów
Agnieszka Wasilewska kl. 4d
Jest wiele sposobów pomocy drugiemu człowiekowi Można go odwiedzić, gdy jest chory. Można go zabrać na spacer. Gdy jest mu smutno, pocieszyć go. Można z nim rozmawiać, gdy jest mu źle.
Można go wspierać duchowo i finansowo. Można mu pomagać w codziennych obowiązkach. Można pomagać mu w gospodarstwie.
Spis autorów

Wiktor Łazowski kl. 6c
Moim zdaniem odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. Pomoc drugiemu człowiekowi uzależniona jest od tego, jakie potrzeby ma dana osoba. Można pomagać koledze w odrabianiu lekcji, można też pomóc starszej pani wnieść zakupy do domu. Trzeba po prostu wiedzieć, jakiej pomocy ktoś potrzebuje. Jedni potrzebują pomocy w codziennych pracach domowych, a inni na przykład potrzebują wsparcia duchowego, by ktoś ich wysłuchał, porozmawiał z nimi, doradził.
Wydaje mi się, że czasami pomagamy innym, nie wiedząc nawet o tym, że to robimy.
Spis autorów

Łukasz Różycki kl. 4a
Ja jako dziesięcioletni chłopiec najczęściej pomagam swoim najbliższym. Chętnie opiekuję się swoim młodszym bratem. Gdy zostaję z nim sam w domu, dbam, aby nie zrobił sobie krzywdy, pomagam mu się ubrać, a gdy jest głodny, robię mu kanapkę, przygotuję herbatę. Wieczorami czytam mu jego ulubione bajki.
Chętnie pomagam także moim dziadkom. Razem z dziadkiem robiliśmy jesienne porządki na działce. Grabiliśmy liście i zbieraliśmy gruszki. Mojej babci pomagam przezwyciężyć samotność. Bardzo lubi, gdy do niej przychodzę i razem spędzamy czas.
Spis autorów

Paweł Laube kl. 6c
Ty też każdego dnia możesz pomóc innym ludziom. Jak? To proste.
Pomóż przejść starszej osobie przez ulicę. Wytłumacz koledze lub koleżance zadanie, którego nie rozumie. Kiedy ktoś się przewróci, pomóż mu wstać i stań w obronie słabszego. Jeśli biedak będzie żebrał, a Twoi koledzy będą się z niego wyśmiewać, nie zważaj na nich i daj mu resztę swoich pieniędzy. Codziennie możesz także pomagać w domu swoim rodzicom i rodzeństwu.
Uśmiechnij się do innych. To także pomaga.
Powodzenia!
Spis autorów

Klaudia Piekarek – Kacprzak kl.5b
Nasze życie składa się z radości i smutku. Człowiek zdrowy optymistycznie patrzy na świat, jest chętny do pracy i niesienia pomocy drugiemu. Lecz często bywa tak, że na swojej drodze spotykamy osobę, która jest zrezygnowana z powodu choroby.
Takiej osobie trzeba pomóc! Można zrobić zakupy, podać leki, przygotować posiłek lub posprzątać w domu.
Jeśli jest to osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, należy wyjść z nią na spacer i dużo rozmawiać. Każdy człowiek powinien mieć nadzieję, że wyzdrowieje.
Spis autorów

Marika Madrak kl. 5c
Niestety, żyjemy w takim czasach, kiedy ludzie najczęściej myślą tylko o sobie, a przecież wokół nas jest dużo osób, które potrzebują naszej pomocy. Jest wielu ludzi chorych, cierpiących, niepełnosprawnych. Tylko niektórzy myślą o innych ludziach, odwiedzają ich i pomagają im w życiu codziennym.
Jeśli w naszym otoczeniu znajduje się osoba niepełnosprawna, która nie radzi sobie w porządkach domowych, robieniu zakupów i załatwianiu różnych spraw, powinniśmy zaproponować jej swoją pomoc.
Wszyscy ludzie potrzebują zrozumienia i miłości, a szczególnie cierpiący i chorzy, dlatego trzeba okazać im serce. Być może my też kiedyś będziemy potrzebować pomocy i także ją otrzymamy.
Spis autorów

Jurij Kalynycz kl. 4d
Na ziemi są miliony biednych ludzi, ale my możemy im pomóc.
Na przykład, gdy widzimy na ulicy biednego człowieka, który jest głodny, możemy mu pomóc, dzieląc się jedzeniem i ubraniem. Gdy nasza sąsiadka nie może wyjść z domu, my możemy zrobić za nią zakupy. Możemy również, gdy tego chce, posprzątać jej mieszkanie. Kiedy widzimy człowieka niewidomego, możemy mu pomóc bezpiecznie przejść przez ulicę. Kiedy jedziemy autobusem czy pociągiem, a mamy miejsce siedzące i widzimy starszego człowieka, powinniśmy ustąpić mu miejsca. Kiedy widzimy na ulicy płaczące dziecko, które się zgubiło, staramy się mu pomóc odnaleźć rodziców.
Spis autorów

Martyna Karcz kl. 6b
Pomoc drugiemu człowiekowi to nie tylko pomoc w pokonywaniu barier, np. wejściu po schodach czy przejściu przez ulicę. To znaczy również zrozumienie i spojrzenie na świat oczami poszkodowanego.
Dla ludzi niepełnosprawnych, jeżdżących na wózkach inwalidzkich nie móc chodzić to tragedia.
Są pewne osoby, które wstydzą się okazywać pomocy innym, bo dla nich (mówiąc ich językiem) jest to "obciach". Przezwać kogoś, wyśmiać, ale nie pomóc. Wydaje mi się, że tacy ludzie sami potrzebują pomocy. Należałoby im wytłumaczyć, że niepełnosprawność nie wybiera i może dopaść każdego człowieka, nawet tego, który, widząc osoby potrzebujące pomocy, śmieje się lub zachowuje się wobec innych obojętnie.
Coraz częściej mówi się o dzieciach chorych na autyzm. Jest to schorzenie, w którym dzieci zamykają się w sobie przed światem. Pomoc tym osobom jest nieco inna niż osobom niepełnosprawnym fizycznie. Czasami sama nasza obecność jest dla nich bardzo ważna. Osobiście nie wiem, co takie dzieci odczuwają, ale na pewno czują się bardzo osamotnione.
 Pomóc nie dotyczy tylko osób niepełnosprawnych czy chorych. Dotyczy również osób zupełnie zdrowych, ale opuszczonych, samotnych. Można wtedy wesprzeć ich, podnieść na duchu, można po prostu z nimi być i rozmawiać. Koledze czy koleżance w szkole można pomagać w nauce, ale nie dawać ściągi i odpisywać lekcje, tylko wytłumaczyć trudne zagadnienie.
 Jest wiele spraw, sytuacji i osób, które wymagają pomocy. Jest też wiele sposobów pomocy innym. Ważne jest jednak, żeby pomagać bezinteresownie, nie oczekujšc w zamian zapłaty ani wdzięczności.
Spis autorów

INNY ROZDZIAŁ GAZETKI