INNY ROZDZIAŁ GAZETKI
Wznieś serce nad zło
Autorzy prac
Co to znaczy "być tolerancyjnym"?
Adam Kleśniak kl. 5e"Człowiek człowiekowi wilkiem"
Przysłowie stare jak świat, a jakże jednak aktualne do dziś. Wokół nas możemy znaleźć całe mnóstwo przykładów zachowań i sytuacji, które można określić tym przysłowiem.
My jesteśmy jeszcze dziećmi, bo jak nazwać uczniów piątej klasy? Ale nawet w klasie wszyscy Cię lubią i są za Tobą dotąd, dokąd mają w Tobie oparcie, a jak Ty potrzebujesz wsparcia, to wszyscy się odwracają i cieszą się po cichu, że to nie ich spotkała przykra sytuacja.
Ja sam byłem tego żywym przykładem. W ubiegłym roku szkolnym popadłem w problemy dotyczące zachowania w szkole. To fakt, że lubię być w centrum uwagi i że niejednokrotnie nabroiłem coś po to, by sprawić przyjemność któremuś z kolegów lub żeby komuś zaimponować (szkoda, że w taki zły sposób). Brnąłem więc tak w psoceniu, początki wagarów i inne nieciekawe, jak teraz sądzę, zachowania. Cieszyli się z tego wszyscy wokół, lecz kiedyś miarka się przebrała. Doszło do tego, że zapadła decyzja o przeniesieniu mnie do innej klasy i wtedy co? Moi towarzysze odwrócili się ode mnie momentalnie. Żaden z kumpli nie zdobył się na odwagę powiedzieć, że on się też do tego przyczynił. Całe zło oparło się na mnie i oczywiście nerwach mojej mamy. Czułem się zdradzony i opuszczony przez kolegów, którzy cieszyli się, że to nie oni są na moim miejscu.
Chodziłem przez dwa tygodnie do innej klasy i kiedy już się zaadoptowałem, wróciłem z polecenia pana Dyrektora do swojej klasy. Przez długi czas byłem przykładem do straszenia kolegów. Żaden tego nie odczuł na swojej skórze, to ja byłem ten zły.
Teraz wiem, że na co dzień trzeba uważać na to, co się robi samemu i na otoczenie. Teraz, jak usiądę i się zastanowię, to wiem, że często można powiedzieć, iż "człowiek człowiekowi wilkiem".
To bardzo aktualne zdanie.Agnieszka Kopczyńska kl. 5bMam na imię Agnieszka i choć mam jedenaście lat, to wyglądam na dziewięć i z powodu mego małego wzrostu spotykam się z objawami nietolerancji ze strony innych osób, najczęściej dzieci. Czasami są to tylko dziwne miny, ale często śmiech i drwiny. Spotykając się z takim zachowaniem, dobrze rozumiem osoby niepełnosprawne lub po prostu różniące się od ogółu. Według mnie tacy ludzie powinni spotykać się z przyjaźnią, dobrocią i pomocą ze strony innych, a nie z drwinami i śmiechem. Myślę, że ludzie, którzy nie potrafią zachować się w stosunku do innych przyjaźnie, nie zostali tego nauczeni. Trzeba im pokazać, że dobro jest silniejsze od zła, a uśmiech i pomoc to najkrótsza droga do drugiego człowieka.
Być tolerancyjnym, według mnie, to znaczy być miłym, dobrym, uczynnym, przyjaznym i kimś, kto widzi sercem, a nie oczami. Oczami można widzieć czyjąś inność, ułomność, np. wózek inwalidzki, a sercem widzi się drugie serce, dobroć i radość.
Po prostu drugiego człowieka.Iwona Feliga kl. 5bByć tolerancyjnym to zgadzać się z czyimiś poglądami, nawet gdy są one inne niż nasze. Ludzie wyznają różne religie. To, że ja jestem chrześcijanką, a inni ludzie wyznają wiarę, z którą ja się nie zgadzam, nie znaczy, że mam im kazać wierzyć w mojego Boga.
Inni ludzie ubierają się w rzeczy, których ja bym nigdy nie założyła, ale nie mówię, że to jest brzydkie i niemodne.
Większość ludzi uważa, że ludzie o innym kolorze skóry są gorsi i głupsi, chociaż czasem oni są o wiele mądrzejsi. Chorzy ludzie też są wyśmiewani i poniżani. W wyniku choroby mogą się dziwnie zachowywać, wyglądać, ale ja uważam, że powinno się im pomagać, bawić się z nimi, spędzać dużo czasu i nie mówić, że wyglądają inaczej.
Właśnie te różne przykłady składają się na tolerancję.Sylwia Przybylska kl. 6cTolerancja to znaczy tolerować innych ludzi. Trzeba akceptować ludzi takimi, jakimi są. Nie należy odpychać osób, które wyznają inną wiarę, inaczej myślą, wyglądają czy zachowują się. Na przykład ktoś jest od nas grubszy, to nie znaczy, że jest gorszy, lecz inny.
Tolerować to znaczy też pomagać innym osobom. Przykładem jest pomoc w przejściu przez ulicę niewidomemu człowiekowi. Inwalidzi i ludzie chorzy może trochę różnią się od ludzi zdrowych, ale to nie znaczy, że powinniśmy ich lekceważyć, po prostu traktujmy wszystkich tak samo.
Daria Studzińska kl. 5bOdkąd pamiętam, moi rodzice starali się przekazać mi wiele ważnych spraw i uczulić mnie na obojętność i brak tolerancji, na ludzką krzywdę, chorobę i biedę. Uważam, że w naszym kraju ludzie wcale nie są przygotowani do życia pośród osób niepełnosprawnych. Człowiek siedzący na wózku inwalidzkim wcale nie jest gorszy niż ktokolwiek z nas. Tak samo potrzebuje miłości i zrozumienia jak inni, lubi się śmiać i potrafi płakać, tak samo czuje i myśli jak my. On również ma marzenia. Czasem są one niewielkie, niekiedy tacy ludzie chcieliby, aby było więcej podjazdów lub żeby dany produkt leżał po prostu o jedną półkę niżej. Są to dla nas błahostki, a jednak tak istotne w życiu chorego człowieka.
Ja osobiście znam kilka osób, które nie są w pełni pełnosprawne. W naszej szkole też jest kilkoro dzieci, które potrzebują więcej opieki i pomocy z naszej strony, lecz uważam, że nie różnią się od nas - ich rówieśników niczym szczególnym.
Zdarza się często ludzka obojętność lub brak jakiegokolwiek wychowania, niektórzy szepczą po cichu lub oglądają się za niepełnosprawnymi, śmiejąc się, a sami nie wiedzą dokładnie, z czego tak naprawdę się śmieją. Nigdy nie myślą o tym, że podobna krzywda może ich osobiście dotknąć.
Moja mama ma znajomych, którzy nie mówią ani nie słyszą. Bardzo ich lubię. Moi pradziadkowie byli głuchoniemi. Znam jednego pana, to masażysta mojej mamy, jest on niewidomy, ale ma wspaniały humor i bogatą duszę. Bardzo go lubię, a on mnie. Jest wspaniałym człowiekiem, często z nim rozmawiam o wielu sprawach, a najbardziej podoba mi się to, że niesie on pomoc innym ludziom.
Uważam, że każda żyjąca istota na Ziemi ma prawo istnienia, wielu ludzi powinno otworzyć swe serca na krzywdę innych, a nie tylko wybałuszać zdziwione oczy.Kasia Bujak kl. 4dByć tolerancyjnym to znaczy być wyrozumiałym dla drugiego człowieka.
Należy szanować to, że ktoś jest inny niż my, np. innej narodowości, innej wiary lub ma inny kolor skóry.
Gdyby na świecie panowała tolerancja i szacunek, nie dochodziłoby do wojen.Jarek Sadurski kl. 4aTolerować kogoś to znaczy odnosić się do tej osoby z wyrozumiałością, szanować jej poglądy, przekonania. Godzić się na jej obecność, znosić jej postępki i wybryki. Tolerować drugą osobę to znaczy akceptować ją taką, jaka ona jest.
Jeżeli wokół nas żyją ludzie chorzy, niepełnosprawni, to odnośmy się do nich z szacunkiem i wyrozumiałością. Pomagajmy im w trudnych dla nich sytuacjach, nawet wtedy, kiedy dla nas jest to bardzo uciążliwe. Gdy mój kolega ma inne poglądy na temat meczu, który razem oglądaliśmy, ja staram się go zrozumieć i nie wyśmiewać go. Do tego też potrzeba tolerancji.Magda Łazowska kl. 6cW encyklopedii tolerancja definiowana jest jako postawa lub zachowanie zakładające poszanowanie poglądów, uczuć, przekonań odmiennych od własnych.
Moim zdaniem być tolerancyjnym oznacza takie postępowanie i zachowanie, które nie rani innych ludzi. Człowiek tolerancyjny tak samo traktuje drugiego człowieka, z odmiennymi poglądami czy wiarą, jak siebie samego. Taka osoba nie ma uprzedzeń rasowych, religijnych. Nie drwi, nie poniża, nie krytykuje innych i ich poglądów.
Uważam także, że jeśli wszyscy ludzie na całej kuli ziemskiej byliby tolerancyjni, nie byłoby wojen i zbrodni.Piotr Chojnacki kl. 6cW świecie istnieje wiele przejawów nienawiści wśród ludzi. Najlepszym, ale zarazem najtragiczniejszym przykładem tego była II wojna światowa. Wtedy człowiek potrafił z zimną krwią zabić drugiego człowieka. Podobne sytuacje mają miejsce w obecnym czasie. Chociażby trwająca teraz wojna na Bliskim Wschodzie. Każdego dnia ginie tam wiele ludzi. Wszystkie wojny, akty terroru i zbrodnie są ilustracją pojęcia "człowiek człowiekowi wielkim".
Gdy zwycięża zło nad dobrem, szacunek dla życia ludzkiego przegrywa z zawiścią, zazdrością i chciwością. Przeciwieństwem takich zachowań jest, gdy "człowiek człowiekowi bratem". Rozumiem przez to niesienie pomocy bliźniemu, dobroczynność, szacunek i tolerancję. Dobrym na to przykład jest pomoc ludziom, których dotknęła, np. powódź lub trzęsienie ziemi.Jarek Krasuski kl. 6aTolerancja oznacza cierpliwość dla innych. Jest uszanowaniem cudzych poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów, postępowania, nawet wtedy, kiedy różnią się od moich albo są zupełnie z nimi niezgodne.
Rozumiana przeze mnie tolerancja to szacunek dla innych ludzi, ich myśli i wyrażania własnego zdania.
Bartek Chwil. kl. 6cByć tolerancyjnym to znaczy umieć zrozumieć innych ludzi, np. niepełnosprawnych i ich problemy związane z poruszaniem się. Czasem zdrowi ludzie "gapią się" lub wyśmiewają się z niepełnosprawnych umysłowo, z ich zachowania, reakcji na bodźce.
Tolerancja dotyczy także mniejszości religijnych albo innych ras; ogólnie tolerancja polega na wyrozumiałości wobec innych.
Niektórzy ludzie potrzebują pomocy. Przeważnie są to osoby chore. Niestety większość tych ludzi jej nie otrzymuje. Można to zmienić.
Istnieją różne fundacje, akcje, zbiórki pieniędzy, które przeznaczane są na zakup sprzętu medycznego. Należy dawać pieniądze na takie akcje.
Inny problem stanowi bezrobocie i bezdomność. Istnieją noclegownie i posiłki dla bezdomnych.
Ludzie bezrobotni nie mają podstawowych środków do życia. Należy zakładając nowe firmy, tworzyć miejsca pracy i dać tym ludziom szanse na normalne życie i zarabianie pieniędzy.Katarzyna Maciejczak kl. 4aTolerancja i pokój
To druh nasz,
Uczy, jak kochać
I jak naprawiać świat.Tolerancja i pokój
Uczą nas,
Jak być dobrym,
I jak szanować innych.Bez względu na to, czy ktoś jest niepełnosprawny, innego wyznania i koloru skóry, trzeba go szanować, bo on jest takim samym człowiekiem jak my. Nie trzeba bać się osób, które są inne niż my. Powinniśmy pomagać tym ludziom w codziennych sprawach.
My - dzieci musimy dać przykład wszystkim, jak powinna wyglądać opieka nad osobami niepełnosprawnymi. Należy im pomagać, aby czuły się dobrze w naszym towarzystwie.Artur Rok kl. 4dTolerancja to jest szacunek i akceptacja drugiej osoby. Jest to też szacunek do zdania innego człowieka. Tolerancja jest bardzo dobrą, ale też bardzo rzadką cechą. Niestety na Ziemi jest dużo ludzi nietolerancyjnych. Nietolerancja dotyczy różnych dziedzin życia, np. zdrowia, religii i sposobu życia. Ludzie nie tolerują tego, co jest inne, czego nie rozumieją albo czego się boją.
Być tolerancyjnym to znaczy umieć zgodnie żyć wśród ludzi, którzy mają inne poglądy, wyglądają albo zachowują się inaczej niż my.Marta Dzięgielewska kl. 4aBycie tolerancyjnym oznacza, że nie należy podkreślać różnic między nami a chorymi. Wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi, a kalectwo czy upośledzenie nie powinno być przeszkodą w znajomości i przyjaźni.
Tolerancja oznacza też, że w naszych kontaktach niepełnosprawność nie może być pomijanym tematem. O tym powinnyśmy rozmawiać, ale pod warunkiem, że druga strona chce o tym mówić. Kiedy osoby chore chcą, pomóżmy, ale nie narzucajmy im tej pomocy.
INNY ROZDZIAŁ GAZETKI