Niektórzy twierdzą, że nie dałoby się żyć, np. bez pieniędzy, ale zastanówmy się głębiej, nie byłoby pieniędzy, gdyby nie było człowieka, a człowiek nie mógłby żyć bez zdrowia, o które trzeba dbać w szczególny, wyjątkowy sposób.
Żeby je zachować, należy przede wszystkim nie palić, nie pić alkoholu i nie zażywać narkotyków, ponieważ igramy wówczas ze śmiercią. Otóż, np. palenie papierosów może doprowadzić do zawału serca, picie alkoholu i branie narkotyków niszczy nasz mózg. Dlaczego też dbajmy o nasze zdrowie, uprawiając różne sporty, które nie tylko wpływają dobrze na samopoczucie, ale też dzięki nim utrzymujemy kondycję. Jedzmy też dużo owoców i warzyw, bo one zawierają wiele niezbędnych witamin. Zdrowe są także różne płatki owsiane lub kukurydziane, ryby i inne mięsne potrawy, ale pamiętajmy też, żeby jeść z umiarem. Korzystnie wpływają na nasze zdrowie produkty mleczne: jogurty, sery, itp. Pijmy co najmniej 2 litry mineralnej wody, gdyż jest to rekomendowana dawka wody na dzień. Przebywajmy dużo na świeżym powietrzu, odpoczywając np. w lesie lub nad jeziorem.
Tak więc pamiętajmy, że na świecie liczą się różne wartości i rzeczy, ale najważniejsze jest zdrowie - podstawa życia.
Drogi Kolego, jeśli chcesz być zdrowy, to:
wstań, umyj się, po czym biegnij 3 km dookoła swojego osiedla. W tzw. międzyczasie ćwicz podskoki, skłony, przysiady i wymachy rąk. Posłuchaj dłuższą chwilę śpiewu ptaków i wróć do domu na pyszne śniadanie.
Umyj ręce, po czym usiądź do przyrządzonego przez siebie śniadania:
- 2 plastry białego sera,
- pasta jajeczna z zieloną pietruszką,
- szklanka kakao,
- sałatka z ogórka, pomidora, rzodkiewki i szczypiorku.
Weź kanapkę z zieloną sałatką i szynką do szkoły oraz 1 jabłko. Na lekcjach pamiętaj o wyprostowanej postawie podczas siedzenia. Na przerwach pamiętaj o ruchu w postaci różnych gier i zabaw. Nie pomijaj ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego. Bądź życzliwy dla innych. Uśmiechaj się często. Bądź pogodny. Pamiętaj, aby w czasie obiadu nie jeść dużej ilości tuczących pokarmów, jak: pieczywo, ziemniaki i kluski. Wypijaj przynajmniej 2 litry płynów niegazowanych. Przy komputerze nie siedź dłużej niż godzinę dziennie. Najlepiej zażywaj dużo ruchu. Życzę Ci dobrego zdrowia!
Zdrowie jest najważniejsze w życiu i każdy powinien o nie jak najlepiej dbać.
Oto kilka sposobów. Należy się ubierać stosownie do pogody. To znaczy, gdy jest zimniutko, trzeba chodzić w ciepłych kurteczkach i czapeczkach, natomiast gdy jest ciepło, nie zakładać zbyt grubych ubrań. Należy też zdrowo się odżywiać i dbać o higienę, przede wszystkim w okresie dojrzewania. Zdrowie to też nasze dobre samopoczucie, np. to, czy dobrze się czujemy w swojej klasie.
A może Ty niszczysz komuś zdrowie? Pomyśl, czy wszystkie osoby z Twojej klasy dobrze się w niej czują, a jeśli nie najlepiej, to jak mogłabyś to zmienić…?
Sport jest jednym ze sposobów dbania o zdrowie.
Sprawność fizyczna to przede wszystkim umiejętność pokonywania wysiłku fizycznego związanego z codziennymi czynnościami. Systematyczne ćwiczenia wzmacniają mięśnie, kości, stawy oraz przyczyniają się do zachowania prawidłowej postawy ciała. Wpływają też na wydolność serca oraz płuc. Dzięki ćwiczeniom poprawia się stan psychiczny i samopoczucie.
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zawałów serca, przeciwdziała otyłości i nadciśnieniu tętniczemu.
Aby być zdrowym i mieć dobrą kondycję, nie trzeba codziennie ćwiczyć na siłowni.
Należy zdrowo się odżywiać i np. chodzić na spacery. Wielu uczniów w szkołach zajada się chipsami, czekoladkami i batonikami, a to powoduje otyłość i inne choroby. Zamiast trzech paczek chipsów możemy zjeść jakieś owoce.
Na śniadanie kanapkę lub jogurt, a nie z rana od razu coś czekoladowego. Najważniejszym zaś posiłkiem jest obiad. W tej porze należy zjeść obficie, lecz nie za dużo. Pomyślicie pewnie, że na obiad to można zjeść, np. pięć hamburgerów z jakiegoś fastfood’a. Oczywiście, że nie! Wystarczy, że do obiadu dodamy surówkę lub sałatkę i już mamy pożywny posiłek. Możemy przecież jeść rzeczy, jakie chcemy, ale pamiętając, że z umiarem.
Według poprawnej diety nie powinniśmy już jeść po godzinie 18.00, ale jeżeli ktoś, np. późno wraca z pracy, to oczywiście musi coś przegryźć. A tu też pamiętamy, że musi to być lekkostrawna „potrawa”.
Po wysiłku fizycznym należy też uzupełnić brak płynów w organizmie, nie należy pić gazowanych napojów, tylko wodę i ewentualnie soki.
W parze ze zdrowym jedzeniem „idzie” ruch. Dużo ruchu to podstawa dobrego zdrowia, ale nie trzeba od razu chodzić na siłownię. Wystarczy wychodzić na spacery, jeździć na rowerze lub biegać. Jaki więc z tego wniosek?
DOBRE ODŻYWIANIE SIĘ+ RUCH= WSPANIAŁE ZDROWIE!!!
Zdrowie jest bardzo ważne, ale kiedy jesteśmy młodzi, bardzo często go nie doceniamy.
Żeby być zdrowym, trzeba się przede wszystkim dobrze odżywiać. Zdrowe odżywianie polega na jedzeniu produktów bogatych w witaminy i sole mineralne (np. owoce i warzywa), a także białko - (mleko i mięso). Trzeba unikać nadmiaru tłuszczów, słodyczy i innych niezdrowych produktów, np. chipsów. Trzeba sprawdzić, czy produkty są świeże i nie zawierają dużej ilości konserwantów.
Na zdrowie wpływa także dobra kondycja fizyczna, dlatego dobrze by było, gdyby każdy uprawiał jakiś sport i dużo przebywał na świeżym powietrzu.
Należy także dbać o higienę ciała, kąpać się, myć włosy i zęby, przed jedzeniem myć ręce. Trzeba nosić czyste ubrania, najlepiej z surowców naturalnych (bawełny i wełny) i ubierać się stosownie do pogody.
Nawet, gdy się wydaje, że jest się zdrowym, można profilaktycznie pójść do lekarza, bo nie wszystkie choroby widać na pierwszy rzut oka, a choroba wcześniej wykryta lepiej się leczy. Trzeba leczyć zęby i przyjmować szczepionki - jest to szczególnie ważne u dzieci.
Tak postępując, możemy mieć nadzieję, że unikniemy wielu chorób.
O zdrowie można dbać na wiele sposobów.
Trzeba prawidłowo się odżywiać, czyli jeść dużo warzyw i owoców, a mało słodyczy i stosować odpowiednią dietą. Ważna jest również higiena osobista, mycie ciała, włosów i zębów. Zapobiega to rozwojowi bakterii i zarazków. Sport to także forma dbania o zdrowie, ponieważ wzmacniamy swoją odporność. Jeśli nie chcemy zachorować, powinniśmy odpowiednio się ubierać, zgodnie z temperaturą i pogodą. Szczepienia, lekarstwa i witaminy pomagają nam zapobiegać chorobom i je leczyć. Pamiętajmy, że aby być zdrowym, nie potrzeba wiele.
Żeby być zdrowym, musimy o siebie dbać. Codziennie powinniśmy jeść nabiał, owoce, warzywa, chude mięso, ryby, pieczywo mieszane, np. pszenne, żytnie, razowe. Ważne jest, byśmy codziennie się myli wodą i mydłem oraz co najmniej dwa razy dziennie szczotkowali zęby pastą.
Jeżeli mamy jakieś dolegliwości, poradźmy się lekarza, on nam pomoże, zbada i przepisze odpowiednie lekarstwa. Ubierajmy się stosownie do pogody i pory roku. Codziennie uprawiajmy sport oraz po posiłkach pamiętajmy o krótkich wypoczynkach.
„W zdrowym ciele zdrowy duch”- to motto powinno nam zawsze towarzyszyć. To znaczy, że jeśli będziemy zdrowi, to na pewno też szczęśliwi i radośni, że nic nas nie boli.
Każdy człowiek powinien być optymistycznie nastawiony do życia, życzliwy i się dużo uśmiechać. Na pewno bardzo to pomoże utrzymać świetną kondycję. Nic nie ma bez pracy, więc i na dobre zdrowie trzeba zapracować, a efekty z pewnością będą zadowalające.
Zdrowie jest najważniejszą wartością. Zgodnie ze współczesną wiedzą medycyny, aby właściwie dbać o dobry stan zdrowia, należy prawidłowo się odżywiać, regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne, systematycznie przeprowadzać badania kontrolne oraz umieć skutecznie zwalczać stres. Prawidłowe żywienie to spożywanie urozmaiconych pokarmów w odpowiednich ilościach i porcjach. W taki sposób zaspokojone będą potrzeby organizmu, aby prawidłowo funkcjonował.
Sześć niezbędnych składników odżywczych to: witaminy (najwięcej w warzywach, owocach), sole mineralne (pieczywo, przetwory mleczne, orzech, ryby, rośliny strączkowe), białko ( mleko, drób, ryby, mięso), błonnik (otręby, suszone owoce, migdały, rośliny strączkowe), cukry (ziemniaki, kasze, rośliny strączkowe, owoce), tłuste (mięso, jaja, masło, olej).
Regularne ćwiczenia fizyczne likwidują lub zmniejszają bóle kręgosłupa, zapobiegają otyłości, wzmacniają kości, a nawet zapobiegają chorobom serca, zmniejszają ryzyko choroby nowotworowej.
Aby ustrzec się przed chorobami, należy profilaktycznie przeprowadzać badania kontrolne. Nie można też palić papierosów i zażywać narkotyków, pić alkoholu, nadużywać lekarstw.
„Sport to zdrowie”. To hasło słyszymy prawie na każdym kroku. Ale czy to prawda? Myślę, że tak, bo sportowy tryb życia zapewnia zdrowie, urodę i wigor na bardzo długi czas.
Uprawiając sport, pobudzamy serce do pracy, zapobiega to wielu chorobom układu krążenia (i nie tylko!) i co ważne dla wielu z nas w dzisiejszych czasach, zapobiegamy otyłości, która stała się plagą XXI wieku.
Aby zapobiec otyłości, należy prawidłowo się odżywiać i uprawiać systematycznie (a nie raz na jakiś czas) sport. Jeśli nie lubimy uprawiać sportu bądź po prostu jesteśmy leniwi, powinniśmy to robić ze względu na nasze zdrowie.
Ja na przykład jeżdżę na rolkach oraz na rowerze i jestem pewna, że to jest potrzebne mojemu sercu, które wtedy się wzmacnia.
Zdrowie jest wielką wartością, ale nie daną człowiekowi na zawsze. Aby utrzymać zdrowie, należy ciągle o nie dbać.
Jednym z warunków zapewnienia zdrowia jest właściwe odżywianie. Pokarm jest potrzebny do budowy naszego ciała, wzrostu, uzyskania energii i pełnienia wszystkich funkcji. Ważne jest, aby żywność była czysta. Czysta żywność nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka. Niestety, często dla poprawy koloru, smaku i trwałości produktów żywnościowych dodaje się wiele substancji chemicznych. Należy unikać takiej żywności.
Pokarm powinien być zróżnicowany i zawierać: cukry, białka, tłuszcze, sole mineralne, witaminy i błonnik. Złe odżywianie może powodować wiele chorób, np.: cukrzycę, krzywicę, gruźlicę i inne.
Bardzo ważna dla zdrowia jest również higiena osobista. Należy utrzymywać czystość całego ciała, a w szczególności dbać o czystość rąk i zębów. Brudne ręce są siedliskiem wielu szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów. Brudne zęby to doskonałe warunki do próchnicy i utraty zębów. Dlatego, kto dba o zdrowie, często myje ręce, a koniecznie przed posiłkami i bardzo często czyści zęby, a zwłaszcza po spożyciu posiłków.
Ważną sprawą dla utrzymania zdrowia jest właściwy tryb życia.
Należy przestrzegać między innymi takich reguł jak: wstawione o tej samej porze, regularne spożywanie posiłków, odpowiednio długi sen, zapewnienie czasu na wypoczynek czynny (w ruchu), przebywanie na świeżym powietrzu, unikanie kontaktu z chorymi i palącymi papierosy.
Dbanie o zdrowie to także unikanie wypadków. Należy ostrożnie przechodzić przez ulice, nie kąpać się w miejscach niedozwolonych, nie oddalać się samemu daleko od domu bez opieki dorosłych.
Duże znaczenie dla zdrowia ma również kontakt z przyrodą, który ma wpływ na dobre samopoczucie. Kontakt z przyrodą regeneruje organizm, usuwa zmęczenie, wzmacnia organizm i uspokaja.
Podsumowując, można powiedzieć, że zdrowie jest skarbem, który należy za wszelką cenę chronić przed utratą. Dbałość o zdrowie jest łatwiejsze i przyjemniejsze, niż leczenie chorób spowodowanych utratą zdrowia.
Jak dbać o zdrowie, powinien wiedzieć to każdy człowiek.
Żeby o nie dbać, trzeba dobrze dbać o formę.
Zamiast jeżdżenia samochodem, powinno się jeździć na rowerze albo spacerować. Nie powinniśmy jeść pizzy. pić coli, tylko coś pożywnego.
Nie powinniśmy zażywać alkoholu, narkotyków.
Te rzeczy uszkadzają nam wątrobę, żołądek i płuca.
Nie wolno siedzieć zbyt długo przy komputerze i telewizorze, bo tak szkodzimy naszemu wzrokowi i naszemu organizmowi.
Jedz z głową! Będziesz zdrowy, sprawny i pełen energii.
Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że nasze zdrowie w dużej mierze zależy od tego, co kładziemy na talerz. Odpowiednio zbilansowana dieta to najlepszy sposób na zapobieganie wielu schorzeniom. My lekkomyślnie prowadzimy niezdrowy tryb życia, tymczasem wiele chorób rozwija się powoli i niepostrzeżenie. Warto wiec wiedzieć, co jeść, by nie dopadły nas choroby powszechne w naszych czasach: rak, cukrzyca, zawał serca. Główną ich przyczyną są nasze fatalne nawyki żywieniowe: za mało witamin oraz mikro - i makroelementów, do tego nadwaga, alkohol i papierosy. Odpowiednia dieta redukuje ryzyko zachorowania na raka.
Nie znaczy to, że z wszystkiego, co dobre i nam smakuje, trzeba zrezygnować. Jedzenie powinno sprawiać przyjemność Najważniejsze jest zachowanie równowagi. Danie z tzw. czynnikami ryzyka powinno być uzupełnione zdrowymi dodatkami.