Powrót

JUBILEUSZ 75-LECIA

 SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W BŁONIU

 

W życiu każdego człowieka, każdej zbiorowości są chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, momenty wyjątkowe, skłaniające do refleksji, wspomnień, przemyśleń... Mamy wówczas okazję do rozpamiętywanie tego, co było, ale także do rozważań na temat tego, co jest i do snucia wizji dotyczących tego, co będzie; takie chwile można by metaforycznie określić „łącznikiem między dawnymi i nowymi czasy”. Okazje tego typu nie zdarzają się co dzień; to wydarzenia niezwykłe, na które czeka się latami i które równie długo się wspomina.

Takie wyjątkowe chwile przeżywali w tym roku nauczyciele, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Janusza Korczaka w Błoniu. W 2004 roku obchodzimy jubileusz 75-lecia naszej szkoły. ¾ wieku temu, na skutek starań nauczycieli, wśród których na wyróżnienie zasługują Kunegunda Rzepecka, Leopold Matłaszek i Józef Niemstak, powstała w Błoniu nowa szkoła, zwana wówczas Publiczną Szkołą Powszechną nr 2. Mieściła się ona wówczas co prawda w innym budynku, przy ulicy Narutowicza 4 (obecnie Gimnazjum nr 2), ale to właśnie tam tkwią nasze korzenie, to wtedy - w 1929 roku - rozpoczęła się historia „Dwójki”.

Porównanie dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 2 i jej poprzedniczki sprzed 75 lat pokazuje, jak wiele zmian zaszło przez ten czas, jak bardzo zmienił się nasz sposób życia, myślenia, postrzegania rzeczywistości. Dzisiejsi uczniowie „Dwójki” (jest ich obecnie 606) mają o wiele większe możliwości pogłębiania wiedzy, korzystania z różnych źródeł informacji od swoich dziadków. Inaczej patrzą na otaczający ich świat, mają inne cele i marzenia. Uczą się w nowoczesnej, dobrze wyposażonej szkole, jakże różnej od tej sprzed 75 lat, kiedy się wszystko zaczęło...

Wówczas w budynku szkolnym znajdowało się 8 izb lekcyjnych i sala zajęć praktycznych, szkoła liczyła 454 uczniów, a Grono Pedagogiczne składało się z kilku osób; pierwszym dyrektorem był  Bolesław Maliszewski, w 1931 roku funkcję tę przejął Józef Niemstak, który sprawował ją nieprzerwanie do 1970 roku. Szkoła przetrwała trudne lata wojny, choć nauka wówczas musiała odbywać się w kilku wynajętych mieszkaniach, brakowało podręczników, dzieci były źle ubrane i niedożywione. Nie wszyscy z ówczesnego Grona Pedagogicznego dożyli końca okupacji; w 1944 roku zginął Edward Przybysz, w 1945, tuż przed wyzwoleniem, Kunegunda Rzepecka. Po wojnie początkowo nauka odbywała się w budynku Szkoły nr 1 przy ulicy Poniatowskiego, już jednak 8 maja 1945 roku, po częściowym odremontowaniu, rozpoczęto naukę w budynku przy ulicy Narutowicza 4. Miejsce to z czasem stało się zbyt ciasne dla coraz większej liczby uczniów; w 1965 roku było ich ponad 870 – 22 oddziały po 50-60 dzieci w każdym. W związku z bardzo złą sytuacją lokalową kierownik Józef Niemstak zwrócił się do władz z projektem wybudowania nowego budynku szkolnego. Jego budowa zakończyła się w październiku 1965 roku; wówczas część klas została tam przeniesiona, pozostali uczniowie rozpoczęli naukę w budynku przy ulicy Narutowicza 21 w grudniu 1965 roku, po skompletowaniu sprzętu szkolnego.

Płynęły lata, przybywali i odchodzili uczniowie, w ciągu 75 lat było ich przeszło 5 tysięcy, zmieniali się nauczyciele; w całej historii „Dwójki” było ich około 250. Zmieniał się wygląd zewnętrzny i wewnętrzny szkoły, jej nazwa – w latach 1973 – 1982 Szkoła Podstawowa nr 2 była oficjalnie nazywana Gminną Szkołą Zbiorczą. 19 kwietnia 1975 roku, gdy dyrektorem „Dwójki” była pani Daniela Rusakowska,  miało miejsce uroczyste nadanie szkole imienia Janusza Korczaka.

O historii „Dwójki” można mówić bardzo długo, dużo dobrego można powiedzieć o jej byłych i obecnych pracownikach, z których wielu związało z tą szkołą całe swe zawodowe życie. Na uwagę zasługuje fakt, że spośród obecnego 56-osobowego Grona Pedagogicznego 11 pań uczęszczało niegdyś do tej szkoły; jest to najlepszą miarą przywiązania absolwentów do tego miejsca. Równie dużo można powiedzieć o byłych i obecnych uczniach „Dwójki”, ich szkolnych i pozaszkolnych sukcesach. W związku z jubileuszem szkoły pokusiliśmy się o wydanie dwóch okolicznościowych gazet – jedna z nich, zatytułowana „Szkoło, szkoło, gdy Cię wspominam...”, składa się z prac obecnych uczniów,  zainspirowanych obchodami 75- lecia powstania naszej placówki, w drugiej, noszącej tytuł „Z 75 tradycją w XXI wiek”, znaleźć można informacje o najważniejszych wydarzeniach z historii Szkoły Podstawowej numer 2 w Błoniu. Osoby zainteresowane przeszłością i dzisiejszymi osiągnięciami naszej szkoły odsyłamy do lektury tych okolicznościowych wydawnictw, ich zakup możliwy jest w Sekretariacie szkoły.

75 lat to szmat czasu, nie każda szkoła może pochwalić się, że ma już za sobą „diamentowe gody”. Ta wyjątkowa rocznica skłoniła nas do zorganizowania uroczystych obchodów, służących upamiętnieniu tego ważnego wydarzenia. Chcemy być szkołą nowoczesną, ale zarazem wierną tradycji i kultywującą swoją historię. Zależy nam na tym, aby nasi obecni wychowankowie wiedzieli jak najwięcej o swojej szkole, aby poczuli, że są cząstką jej 75-letniej historii. To przede wszystkim z myślą o nich organizowaliśmy nasz jubileusz. Marzyliśmy również o tym, aby te jubileuszowe dni  stały się okazją do międzypokoleniowych spotkań; na uroczystości zaproszeni zostali byli nauczyciele i pracownicy „Dwójki” oraz jej absolwenci sprzed kilku, kilkunastu i kilkudziesięciu lat. Miało to być Święto Szkoły, święto wszystkich, którym bliska jest nasz placówka.

Termin jubileuszu wyznaczony został na 15-16 października 2004 roku. Szkoła w te dni była przepięknie udekorowana; szczególną uwagę zwracały dekoracje na parterze, których autorką była pani Ewa Bujak. Na jednej ze ścian znalazła się symboliczna rzeka pokazująca nieuchronny upływ czasu; umieszczone na niej zostały zdjęcia szkoły, jej uczniów i pedagogów z różnych okresów. Przykuwało także uwagę ogromne drzewo, w którego korzeniach umieszczone zostały nazwiska nauczycieli z okresu przedwojennego, a na konarach  nazwiska pedagogów obecnie pracujących w naszej szkole. W jednej z sal zorganizowano kącik tradycji, znalazły się tam stare kroniki, albumy, zeszyty, zdjęcia itp. Odświętny wygląd przybrała również sala gimnastyczna, gdzie zaplanowane były główne uroczystości; dekoracją tego miejsca zajęły się panie: Aneta Paczesna, Aneta Domuradzka, Aneta Stępniak, Anna Lachowicz, Izabela Ogrodzka. Na I piętrze umieszczone zostały prace dzieci z klas I-III – „Szkoła we wspomnieniach”, dzieła plastyczne uczniów klas IV-VI : „Portrety Janusza Korczaka i Króla Maciusia” oraz „Nasza szkoła za 100 lat” i wystawa fotograficzna „Wakacje w Zjednoczonej Europie”. W bibliotece można było podziwiać prace wykonane na konkurs zatytułowany „I co z tego, że nie istnieje” – chodziło w nim o stworzenie projektów niezwykłych stworzeń służących ludzkości. Oryginalne dzieła naszych uczniów po raz kolejny dowiodły, że wielu z nich ma bujną wyobraźnię oraz duży talent plastyczny i literacki.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 15.10.2004 roku o godzinie 9.00 od  ślubowania klas pierwszych. Pierwszoklasiści, prowadzeni przez starszych kolegów, przechodzili przez symboliczną bramę, gdzie pasowani byli na uczniów. Akt ślubowania uatrakcyjniły konkursy i występy pierwszaków, którzy – mimo tremy – doskonale poradzili sobie ze wszystkimi zadaniami. Każdy uczeń I klasy otrzymał okolicznościowy dyplom i drobne prezenty. Po uroczystej ceremonii w sali gimnastycznej pierwszoklasiści przeszli do swoich sal, gdzie czekał na nich poczęstunek przygotowany przez przejętych rodziców.

Około godziny 11.00 w szkole pojawili się uczniowie pozostałych klas. Dzieci z klas I-III zebrały się na holu I piętra, gdzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Szkoła we wspomnieniach”. Ilość zgłoszonych prac przeszła oczekiwania organizatorów. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe, wykonane różnymi technikami. Komisja w składzie Magdalena Rak, Agnieszka Wodzyńska miała duże problemy z wyłonieniem laureatów. Ostatecznie przyznano 9 nagród książkowych za I, II, III miejsce w trzech kategoriach wiekowych oraz 12 wyróżnień. I miejsca zdobyli:  Agata Dymińska z klasy Ib, Jan Łasica z klasy IIb i Barbara Czembor z klasy IIIb. Po uroczystym wręczeniu nagród uczniowie klas młodszych uczestniczyli w spotkaniu z panami policjantami, absolwentami naszej szkoły – komendantem Markiem Kossakowskim i zastępcą Adamem Paska. Dzieci brały też udział  w specjalnej lekcji prowadzonej przez panią Małgorzatę Kalańską, która wspominała swoje lata szkolne; jest to jedna z tych osób spośród obecnego Grona Pedagogicznego, która niegdyś uczęszczała do „Dwójki”. Obejrzały też stare kroniki, zdjęcia i inne szkolne pamiątki oraz wzięły udział w quizie „Co wiem o mojej szkole?”, zorganizowanym przez Magdalenę Rak, Agnieszkę Wodzyńską i Annę Wieczorkowską. W konkursie tym zwyciężyła klasa IIb, II miejsce zajęła klasa IIIc, a III – klasa IIIa.

Zajęcia dla starszych uczniów odbywały się w sali gimnastycznej. Dzieci z klas IV-VI uczestniczyły w próbie generalnej występów przygotowywanych specjalnie na jubileusz, obejrzały zabawną inscenizację „Mitologii” w wykonaniu uczniów klasy VIb, brały udział w konkursie „Po prostu wiem”, w którym musiały wykazać się wiedzą z różnych dziedzin; I miejsce w tym quizie zajęła Martyna Mularczyk z klasy VIf. Tego dnia planowane było również spotkanie z absolwentką naszej szkoły, aktorką panią Katarzyną Miernicką; niestety w ostatniej chwili okazało się, że jej przyjazd tego dnia był niemożliwy; znalazła się wśród  gości uczestniczących w finale uroczystości jubileuszowych 16.10.2004r. W zamian na pytania młodzieży dotyczących przeszłości naszej szkoły odpowiadała jej absolwentka, a obecnie nauczycielka języka polskiego Aldona Cyranowicz.

16 października w murach „Dwójki” nastąpiło międzypokoleniowe spotkanie nauczycieli, pracowników i uczniów naszej szkoły z różnych okresów. Przybyłych gości w drzwiach szkoły witał uczeń klasy IIIc Maciek Cyranowicz, tego dnia występujący w roli Króla Maciusia I. Oficjalna część uroczystości miała miejsce w sali gimnastycznej. Rozpoczął ją dźwięk trąbki, na której grał absolwent „Dwójki”, obecnie uczeń I klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Warszawie Tomasz Królasik. Następnie prowadząca spotkanie Aldona Cyranowicz powitała wszystkich zgromadzonych, wśród których znaleźli się: zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Błonie pan Roman Bakon, Inspektor do Spraw Oświaty, pani Ewa Węgorzewska, dyrektorzy błońskich placówek oświatowych, byli i obecni pracownicy naszej szkoły, jej absolwenci, rodzice, reprezentanci społeczności uczniowskiej. Oficjalnego rozpoczęcia uroczystości dokonała pani Klara Zielska, nauczycielka „Dwójki” od 1956 roku, pełniąca w latach 1978 – 1986 funkcję zastępcy dyrektora szkoły.

Następnie zebranym w sali gimnastycznej gościom zaprezentowany został montaż „Upływa szybko życie”, przygotowany przez panią Aldonę Cyranowicz. Niezwykłość tego przedsięwzięcia polegała na tym, że wszyscy jego uczestnicy to byli lub obecni nauczyciele i uczniowie „Dwójki”, a kilkoro z nich wystąpiło w podwójnej roli; to ci spośród obecnego Grona Pedagogicznego, którzy niegdyś uczyli się w murach Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu. Występ ten miał być symboliczną „sztafetą pokoleń”; chodziło o pokazanie, że choć „czas szybko płynie i gdy jeden dzień przeminie, to już nie powraca”, to są pewne wartości trwałe i zawsze ważne – do nich należy nauka. W trakcie występu dzieci w nim uczestniczące  na symbolicznej dekoracji przedstawiającej drogę do szkoły umieściły 5 ważnych  dla naszej placówki dat: 1929 – założenie szkoły, 1939-1945 – lata okupacji, 1965 – przeprowadzka do obecnego budynku, 1975 – nadanie szkole imienia Janusza Korczaka, 2003 – uzyskanie tytułu „Szkoły z klasą”. Na symbolicznej drodze pojawił się także podpis Dyrektora szkoły Jerzego Gutkowskiego, który jako jeden z uczestników montażu, wygłaszając fragment „Pieśni” K.I.Gałczyńskiego, wyraził marzenie wszystkich tych, którzy „chcieliby swój ślad na drogach ocalić od zapomnienia”.

Kolejnym punktem uroczystości były przemówienia – głos zabrali: Dyrektor szkoły od 1981 roku – pan Jerzy Gutkowski, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Błonie – pan Roman Bakon i Inspektor do Spraw Oświaty – pani Ewa Węgorzewska, która przeczytała list gratulacyjny w imieniu nieobecnego Burmistrza – pana doktora Zbigniewa Stępnia.

W dalszej części jubileuszowego spotkania nastąpiło uroczyste ślubowanie reprezentantów całej społeczności uczniowskiej, przedstawicieli klas I-VI. W trakcie ślubowania w wykonaniu chóru szkolnego, prowadzonego przez panią Katarzynę Chojnacką, usłyszeliśmy dwa utwory powstałe na potrzeby naszej szkoły. Był to hymn szkolny „Młodość naszą siłą”, napisany i skomponowany w 1975 roku przez panią Teresę Wysocką oraz pieśń szkolna „Janusz Korczak – patron nasz” – utwór powstały w latach osiemdziesiątych; autorką słów była pani Teresa Pawłowska, a muzykę skomponował uczestnik jubileuszowych uroczystości, pan Zdzisław Wachnik.

Wzruszającym momentem w tej części uroczystości było złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą na parterze. Symboliczna wiązanka to hołd złożony wszystkim nauczycielom, pracownikom i absolwentom szkoły, których nie ma już wśród nas, którzy odeszli na zawsze.

Po uroczystym ślubowaniu nastąpiły występy uczniów klas IV-VI. W wykonaniu dzieci z klasy Vb zobaczyliśmy montaż pod tytułem „Pamięci niezapomnianego wychowawcy”, poświęcony Januszowi Korczakowi; montaż ten przygotowany został przez panie: Jadwigę Stelmaszczyk i Agnieszkę Tkaczyk-Słowińską. Zespół z klas V-VI zaprezentował tradycyjny taniec angielski „Maypole”; dzieci do występu przygotowywane były przez naszych anglistów: Grażynę Kogut, Ingę Zielińską i Michała Wysockiego. W części artystycznej zobaczyliśmy jeszcze inscenizację fragmentu książki Janusza Korczaka „Król Maciuś I” w wykonaniu uczniów klasy IVc, przygotowywanych przez panią Agnieszkę Tkaczyk-Słowińską.

Uroczystość uświetniły występy muzyczne i taneczne naszych byłych uczniów – na trąbce grał Tomasz Królasik, na flecie – Karolina Królasik, obecnie maturzystka Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej, tańczyli: Bartek Chwil – od września tego roku uczeń Gimnazjum im. Tadeusza Reytana i uczennica klasy VIb Elżbieta Sierocińska. To reprezentanci tych spośród naszych wychowanków, którzy naukę w szkole łączą z rozwijaniem własnych zdolności, zainteresowań i pasji. Mieliśmy i mamy wielu takich uczniów, nasza szkoła może się też pochwalić licznymi olimpijczykami, laureatami konkursów matematycznych, ortograficznych, recytatorskich, świetnymi sportowcami, zdobywcami czołowych miejsc w różnych dyscyplinach.

Na zakończenie wzruszającego spotkania w sali gimnastycznej wystąpili reprezentanci różnych błońskich instytucji edukacyjnych i sportowych, składając na ręce pana Dyrektora życzenia z okazji jubileuszu szkoły; głos zabrali: wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Błoniu - pani Wiesława Sitarska, przedstawicielki błońskich przedszkoli, pan Zygmunt Karlicki - absolwent naszej szkoły, kierownik klubu sportowego „Olymp” oraz pan Wojciech Dumała z „Wiktorii”. 

Po uroczystości w sali gimnastycznej wszyscy goście zaproszeni zostali na poczęstunek przygotowany przez naszych sponsorów, właścicieli motelu „Jankaz” – państwa Elżbietę i Tadeusza Sierocińskich, którym w tym miejscu składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji jubileuszu szkoły. W miłej atmosferze byli oraz obecni nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście dzielili się uwagami na temat szkoły, wspominali lata, które minęły, dopytywali się o dzisiejsze dokonania „Dwójki”. Niektórzy z przybyłych absolwentów mieszkają poza Błoniem i po raz pierwszy od wielu lat mieli możliwość goszczenia w murach naszej szkoły. Z tym większą ciekawością zwiedzali poszczególne klasy, podziwiali dekoracje, wypytywali, co się w szkole zmieniło. Odpowiadali na pytania obecnych uczniów „Dwójki”, wpisywali się do pamiątkowej Kroniki. Czas upływał w tak sympatycznej atmosferze, że aż żal było się rozstawać.

Jubileusz 75-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 w Błoniu należy już do historii. Dla dorosłych uczestników naszej uroczystości była ona doskonałą okazją do spotkań dawno niewidzianych nauczycieli, kolegów ze szkolnej ławy; było to kilkugodzinne oderwanie się od trudów codziennego życia i nostalgiczny powrót do czasów beztroskiego dzieciństwa. Naszym obecnym uczniom jubileusz pokazał, że szkoła, w której się uczą, to placówka z tradycjami, szanująca i kultywująca swą historię. Przekonali się, że miejsce to wiele znaczyło i znaczy dla ogromnej rzeszy tych spośród mieszkańców Błonia, którzy właśnie w tej szkole rozpoczynali swą przygodę z edukacją.

¾ wieku za nami, za 25 lat obchodzić będziemy setną rocznicę powstania „Dwójki”. Na zakończenie swego przemówienia pan Dyrektor już teraz zapraszał na ten jubileusz. Wydaje się on na razie bardzo odległy, ale ponieważ „czas jak rzeka, jak rzeka płynie...”, ani się obejrzymy i zaproszenie pana Dyrektora stanie się aktualne. Myślę jednak, że nie trzeba będzie czekać aż tak długo; w czasie tych 25 lat nieraz jeszcze znajdziemy okazję do równie ciekawych, wzruszających spotkań wszystkich tych, którym bliska jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Błoniu.

 

Aldona Cyranowicz

Październik 2004r.

 

Powrót