Historia szkoły
Powrót 
            Szkoła Podstawowa nr 2 im. Janusza Korczaka w Błoniu to szkoła z tradycjami. Istnieje od roku 1929. Do tego czasu w mieście liczącym ponad 7 tysięcy mieszkańców była tylko jedna szkoła powszechna z 4 izbami lekcyjnymi w budynku Straży Pożarnej i 7 izbami w budynkach prywatnych właścicieli. Na skutek usilnych starań nauczycieli, wśród których na wyróżnienie zasługują Józef Niemstak, Leopold Matłaszek, Kunegunda Rzepecka, została otwarta druga szkoła powszechna w budynku przy ulicy Narutowicza 4, zakupionego od spadkobierców rejenta Błaszczyńskiego.
            Początkowo od 7 XI 1929 r. do 1 VIII 1931 r. kierownikiem szkoły był Bolesław Maliszewski. 1 VIII 1931 r. funkcję tę objął Józef Niemstak i sprawował ją nieprzerwanie aż do 15 IX 1970 r. W budynku przy ulicy Narutowicza 4 było 8 izb lekcyjnych i jedna pracownia zajęć praktycznych. Dzięki sprawnemu działaniu rodziców, kierownika i nauczycieli szkoła została odpowiednio umeblowana, wyposażona w pomoce naukowe. W roku szkolnym 1931/32 do budynku szkoły dobudowano jedyną na terenie szkoły salę gimnastyczną. Na dwa miesiące przed wybuchem II wojny światowej liczba uczniów przekroczyła 600, grono nauczycieli liczyło 20 osób.
            W czasie działań wojennych Niemcy zajęli budynek szkoły i dokonali licznych zniszczeń, pomoce naukowe, zbiory biblioteczne, umeblowanie zostało częściowo wywiezione, częściowo zniszczone na miejscu. W sali gimnastycznej okupant urządził warsztaty naprawcze samochodów, zdewastowaniu uległy warsztaty szkolne.
W czasie wojny zajęcia szkolne odbywały się w czterech punktach miasta, na trzy zmiany po trzy godziny dla każdej klasy. Kierownictwo pełnił Józef Niemstak. Nie zrezygnowano z nauczania historii, geografii, literatury polskiej; pracowano ofiarnie i z narażeniem życia. Wzorowo działała też organizacja  harcerska. Opiekun harcerstwa Edward Przybysz 1 X 1942r. został aresztowany przez gestapo i osadzony w obozie, z którego już nie wrócił. Ofiarą wojny stała się także Kunegunda Rzepecka, która zginęła w czasie bombardowania Błonia w dniu 17 I 1945 roku.
            Po wyzwoleniu rok szkolny rozpoczął się 6 III 1945r. i trwał do 14 lipca tegoż roku. Początkowo, ze względu na znaczne zniszczenia, konieczność odgruzowania i uprzątnięcia budynku szkolnego, nauka uczniów Szkoły nr 2 odbywała się w budynku Szkoły nr 1 przy ulicy Poniatowskiego. 8 V 1945r. po częściowym odremontowaniu rozpoczęto naukę w budynku przy ulicy Narutowicza 4. W ciągu 1946 i 1947r. przy znacznym zaangażowaniu nauczycieli, w tym m.in. Józefa Niemstaka, Leopolda Matłaszka, Wacława Stankiewicza, zorganizowano bibliotekę szkolną, skompletowano narzędzia do prac ręcznych, uporządkowano boisko, wyremontowano salę gimnastyczną, zorganizowano dożywianie dla dzieci.
            W następnych latach praca w budynku przy ul. Narutowicza 4 stawała się coraz trudniejsza ze względu na ciasnotę, brak pomieszczeń dla systematycznie zwiększającej się ilości uczniów. Niektóre oddziały liczyły ponad 50 dzieci.
            W związku z bardzo złą sytuacją lokalową kierownik J. Niemstak wystąpił do władz z projektem wybudowania nowego obiektu szkolnego. Jego budowa zakończona została w październiku 1965 roku; 25 X naukę w nowym lokalu rozpoczęły dzieci z klas I - III; w grudniu tegoż roku pozostali uczniowie. W porównaniu z poprzednim obiektem nowy wydawał się ówczesnym uczniom wręcz luksusowy. Klasy były widne i przestronne, korytarze duże; nie brakowało jednak także mankamentów, do których należało niewłaściwe wyposażenie w odpowiedni sprzęt, wadliwie wykonane centralne ogrzewanie oraz brak ogrodzenia wokół szkoły. W roku szkolnym 1967/68 funkcję zastępcy kierownika szkoły objął Wacław Stankiewicz, sprawował ją do czasu odejścia na emeryturę. W następnym roku szkolnym drugim zastępcą kierownika został Ludwik Strzelec.
            1.09.1970 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkoły. Józef Niemstak po 48 latach pracy nauczycielskiej i po 42 latach pełnienia funkcji kierownika, na skutek przekroczonego wieku emerytalnego przeszedł na emeryturę. Na jego miejsce Wydział Oświaty w Pruszkowie wyznaczył Wacława Stankiewicza, który jednak po 3 dniach zrzekł się tej funkcji, wobec czego Józef Niemstak objął ponownie kierownictwo szkoły i sprawował je do dnia 14.09.1970r. W dniu tym kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 2 mianowano Danielę Rusakowską. Objęła urzędowanie 15 X 1970 roku, jej zastępcami zostali ponownie Wacław Stankiewicz i Ludwik Strzelec.
            Nowa pani dyrektor w I etapie swej pracy zwróciła szczególną uwagę na właściwe zagospodarowanie szkoły i estetykę pomieszczeń. Podjęto też próby tworzenia lokalnego systemu wychowawczego według koncepcji i pod kierunkiem profesora Aleksandra Lewina. Poczynania te miały w znacznej mierze charakter eksperymentalny. W tym czasie odwiedzali szkołę liczni goście, w tym również delegacje zagraniczne.
            W roku szkolnym 1973/74 Szkoła nr 2 w Błoniu została przemianowana na Zbiorczą Szkołą Gminną. Przyjęto wówczas 54 uczniów klas V - VIII z Górnej Wsi. Szkoły wiejskie - w Górnej Wsi (dyrektor Henryk Koleja) i w Bieniewicach (dyrektor Juliusz Kowalik) - stały się filiami Gminnej Szkoły Zbiorczej w Błoniu. Grono pedagogiczne liczyło wówczas 35 osób, większość nauczycieli miało wykształcenie półwyższe, w zakresie SN-u.
            W tym czasie trwały dyskusje nad wyborem patrona szkoły. Brali w nich udział zarówno nauczyciele jak i uczniowie. Wreszcie zdecydowano, że patronem szkoły będzie Janusz Korczak - wybitny pedagog, pisarz, przyjaciel dzieci.
Uroczyste nadanie szkole imienia nastąpiło 19 IV 1975 roku. Program uroczystości obejmował:
- sesję naukową poświęconą życiu i działalności Janusza Korczaka (18 IV 1975r)
- nadanie szkole imienia J. Korczaka, przekazanie sztandaru, odsłonięcie tablicy pamiątkowej (19 IV 1975r).
            Daniela Rusakowska pełniła funkcję dyrektora Zbiorczej Szkoły Gminnej nr 2 im. J. Korczaka w Błoniu do dnia 21.08.1976r. W latach 1976-1981 dwukrotnie zmieniano osoby na tym stanowisku. Od 21.08.1976r do 31.12.1976r funkcję tę sprawował Jan Pankowski, zaś od 1.01.1977r. do końca stycznia 1981r. - Maria Pol.

Na podstawie kroniki "Historia Szkoły nr 2 w Błoniu" napisanej przez nauczycielkę ALICJĘ PASZKOWSKĄ tekst opracowała Aldona Cyranowicz.

Historyczne zdjęcia szkoły
Powrót