![]() |
Józefa Niemstaka |
|
Historia "Dwójki" w latach 1947-70
spisana przez wieloletniego kierownika szkoły
Józefa Niemstaka.
Rok szkolny 1947/48Liczba klas (oddziałów) wynosiła 11 (...) ogółem uczniów było 505. Praca w ciągu roku szła normalnie bez ważniejszych wydarzeń. W miesiącach październiku, listopadzie i grudniu 1947 r. Duński Czerwony Krzyż dokonał szczepienia dzieci przeciw gruźlicy. W miesiącu czerwcu 1948 r. między 1 a 8 - VI wszystkie dzieci wraz z personelem nauczycielskim zostały prześwietlone. W ciągu roku w miesiącach zimowych od 15 I do 15 V- tego roku dożywiano dzieci najbiedniejsze w szkole w liczbie 120.
Rok szkolny 1948/49
(...) Praca w ciągu roku odbywała się normalnie bez ważniejszych wydarzeń. W ostatnią niedzielę września 1948 r. na terenie szkoły Komitet Rodzicielski wraz ze szkołą urządził loterię fantową. W miesiącu marcu 1949 odbyło się szczepienie dzieci przez Duński Czerwony Krzyż przeciw gruźlicy. (...) w ramach akcji "Robotnicy dzieciom" w dniu 30.04.1949 z okazji święta 1 Maja dzieci szkolne zostały obdarowane słodyczami wagi 20 dkg.
Rok szkolny 1949/50
(....) w dniu 26 III 1950r. dzieci wszystkich klas zebrane były przez ekipę lekarzy warszawskich. Praca na terenie szkoły w ciągu roku szkolnego 1949/50 układała się dobrze, grono nauczycielskie pracowało rzetelnie, sumiennie i na ogół zgodnie. Komitet Rodzicielski tutejszej szkoły pracował również bardzo dobrze, przychodził szkole nie tylko z pomocą materialną, ale współpracował z Radą Pedagogiczną i w dziedzinie pracy wychowawczej. W pracy szkolnej wyróżnili się w ciągu roku szkolnego kol. kol. Stankiewicz Wacław, Naczyńska Helena i Przezimska Janina. Na terenie szkoły prowadzone było dożywianie dzieci, harcerstwo, koło - Odbudujemy Warszawę, P.C.K oraz Szkolna Kasa Oszczędności.
Rok szkolny 1950/51
(...) Praca w szkole w ciągu roku szkolnego 1950/51 szła normalnie bez większych przeszkód, przerw w nauce szkolnej nie było, dzieci uczęszczało do szkoły 365, klas było 9. Nauczycielstwo w ciągu całego roku indywidualnie pracowało dobrze, gorzej sprawa przedstawiała się w zespole czyli w pracy kolektywnej. Nie wszyscy nauczyciele umieli się nagiąć do pracy kolektywnej, szczególnie ob. J. Przeźmińska nie umiała, nie chciała się poddać pracy kolektywnej, skutkiem czego powstały często na radach pedagogicznych zatargiem między gronem nauczycielskim, a nią, co wpływało hamująco na pracę kolektywną. (...) mimo różnych niedociągnięć w ciągu roku szkolnego ogólnie rezultaty pracy w szkole były dobre, czego wynikiem były lepsze oceny uczniów za II półrocze i dobry stan klasyfikacji na koniec tego roku szkolnego.
Stan zaopatrzenia szkoły w opał, pomoce naukowe przedstawiał się zadowalająco. Nauczyciele tutejszej szkoły przeszli szkolenie ideologiczne w dniu 4 VI - 1951r.Rok szkolny 1952/53
(...) W szkole pod koniec roku szkolnego odbyły się egzaminy dla klas VI-VII. W komisji egzaminacyjnej wziął udział przedstawiciel z Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z Wydziału Oświaty .(...) Egzaminy odbyły się według planu, spotkanie i wypadły na ogół dobrze.
Dnia 23-VI-1953r. odbyło się w Szkole Nr 2 zakończenie roku szkolnego, na program którego złożyły się:
produkcje artystyczne dzieci, a dla klasy VII-herbatka i zabawa taneczna. W pożegnalnej herbatce wzięli udział rodzice, dzieci i komitet rodzicielski.Rok szkolny 1954/55
(...) Dnia 7-I-1955 urządzono w szkole choinkę dla dzieci szkolnych. choinkę urządził komitet rodzicielski szkoły. Na program choinki złożyły się: obrazek sceniczny pt. "Nowy Rok", chór odśpiewał kilka pieśni, rozdano dzieciom paczki ze słodyczami i na zakończenie odbyła się zabawa taneczna dla dzieci szkolnych.(...)
Rok szkolny 1955/56
(...) W ciągu roku szkolnego w dniu 21-I-56r. z okazji Roku Mickiewiczowskiego odbyła się impreza artystyczna , na program której złożyły się:
występy artystyczne dzieci - dedykowano i inicjowano utwory Mickiewicza oraz miejscowy zespół muzyczny odegrał kilka utworów muzycznych.
Na wiosnę tego roku, w końcu kwietnia dzieci tutejszej szkoły brały udział w różnych eliminacjach powiatowych jak:
występy chóru szkolnego, kółka tanecznego, kółka recytatorsko-teatralnego, w konkursie czytelniczym oraz w maju w występach na igrzyskach harcerskich uzyskując dobre miejsca w skali powiatu, a klasa VII wzięła prócz tego udział w eliminacjach powiatowych i wojewódzkich z matematyki.Rok szkolny 1957/58
(...) W tym roku liczba dzieci wynosiła 676, klas 14. Nauczycieli 15 osób i tak: kierownik szkoły Niemstak J. nauczyciele: Godlewska T. Matłaszek L. Naczyńska H. Nowicka A. Piotrowicz Cz. Pniewski P. Przeźmińska J. Sławińska I. Stankiewicz W. Kluma J. Zielska K. oraz jako dochodzący Bednarczyk K. Wrona K.
Rok szkolny zapowiada się ciężki jeśli idzie o pomieszczenia, natomiast dobrze przedstawia się stan nauczycielski, wszystkie przedmioty są obsadzone - i nauczyciele o pełnych kwalifikacjach, a większość z dużym stażem nauczycielskim i pedagogicznym.
04.09.1957r.Rok szkolny 1958/59
Rok ten był dla szkoły bardzo ciężki, budynek ciasny, dzieci w szkole bardzo dużo, pod koniec roku szkolnego było 713, co na 8 izb lekcyjnych czyni 89 dzieci na 1 izbę.
Ciasnota budynku oraz brak sal pomocniczych utrudniało pracę w szkole. Nauka odbywała się na 2 zmiany, a w kl. I-szych nawet 3 zmiany. Mimo tak ciężkich warunków lokalnych nauka w szkole odbywała się normalnie, nie było chorób ani wśród dzieci, ani wśród nauczycieli, co uniemożliwiałoby normalną pracę w szkole.4 IX 1960
(...) Szkoła w tym roku była wyremontowana, pomalowano wszystkie lamperie na olejno, bito na II piętrze lamperie płytą pilśniową, pomalowano wszystkie sale na olejno, pomalowano na olejno scenę - kulisy i przedscenie - naprawiono częściowo dach na szkole i w ogóle doprowadzono szkołę do dość dobrego wyglądu. (...) W tym roku szkolnym zapowiada się dużo urlopów macierzyńskich.
15 IX 1961
W czasie wakacji 1961r. odnowiono elewacje budynku szkolnego z zewnątrz, otynkowano salę gimnastyczną i pokryto dach na tej sali, otynkowano ogrodzenie od ulicy i dokonano drobnych remontów łącznie kosztem 187000 zł. Prócz tego wybudowano nowy ustęp i naprawiono ogrodzenie terenu szkolnego.(...)
Rok szkolny 1964/65
(...) W ciągu całego roku szkolnego na terenie tutejszej szkoły nie zaszedł żaden szczególny wypadek, praca w szkole szła normalnie bez zakłóceń, nauczyciele stosunkowo mało chorowali skutkiem czego nie było poważniejszych zahamowań w pracy szkolnej. Jedynie zaszedł przykry wypadek, mianowicie w końcu kwietnia 1965 r. zmarła nagle koleżanka nauczycielka Sławińska Irena. Nauczycielka Sobak Anna na skutek choroby była od połowy listopada 1964 r. aż do końca tego roku szkolnego na urlopie zdrowotnym. Na skutek zagrożenia - zawalenia się sufitu w sali gimnastycznej - architektura powiatu zamknęła salę i zabezpieczyła do czasu, dopóki nie będzie przeprowadzony kapitalny remont więźby dachowej. Utrudniło to wychowanie fizyczne w szkole i pogorszyło stan pracy w szkole. Mimo tych ciężkich warunków szkoła w tym roku szkolnym osiągnęła dobry poziom w nauczaniu.
Rok szkolny 1965/66
(...) Nauka odbywała się na 3 zmiany (5 klas na III zmianie). Liczba dzieci przekroczyła 870, oddziałów 23, ale w klasach niektórych zwłaszcza młodszych było ponad 50 uczniów w klasie. (...)
W październiku 1965 r. po oddaniu nowej szkoły część klas została przeniesiona do nowej szkoły a mianowicie klasy I-sze, II-gie i III-cie.
Dnia 21 XII 1965 r. po skompletowaniu umeblowania szkolnego, a mianowicie po wstawieniu ławek szk. i stolików oraz szaf i biurek została przeniesiona cała szkoła ze starej w pełnej już liczbie 22 oddziałów. (...)
W miesiącu lutym w szkole popełniono kradzież, a mianowicie skradziono pieczątki szkolne, gitarę i inne drobne rzeczy, ale wszystko się odnalazło. Sprawcami kradzieży byli uczniowie szkół podstawowych, 2 z tej szkoły, a 2 z nr 1 i ze szkoły 11-letniej w Błoniu. (...) Jedynym mankamentem w nowej szkole, co będzie zatruwało prace kierownika szkoły, to liche wykonawstwo budowy nowej szkoły i mnóstwo z tym związanych usterek. (...)Rok szkolny 1966/67
(...) W szkole są 4 pracownie: gab. fizyczny i chemiczny, 2 pracownie zajęć techniczno-plastycznych oraz sala gimnastyczna. Pracownie te nie są jeszcze odpowiednio wyposażone w odpowiedni sprzęt i pomoce naukowe, szczególnie słabo wyposażona jest pracownia fizyczna. Szkoła jest nowa i brak pieniędzy na jej całkowite wyposażenie. Przy szkole są jeszcze 2 gabinety: lekarski i dentystyczny, które są na ogół dobrze zaopatrzone w odpowiedni sprzęt medyczny. Funkcję lekarza szkolnego pełni p. Sobkowicz Alicja, dentystką jest p. dr Bornszajn Z. Funkcję sekretarza w szkole pełni p. Urbańska Marta. Budynek szkolny nie jest jeszcze ogrodzony i szkoła narażona jest na niszczenie przez "chuliganerię".
Rok szkolny 1968/69
(...) W końcu stycznia 1969 r. kiedy to na skutek niskiej temperatury w budynku szkolnym i choroby dzieci i nauczycieli na grypę, trzeba było przerwać naukę na 3 dni. (...)
liczba oddziałów 35, uczniów 1211, nauczycieli na pełnych etatach 36, na pół etatu 2, bibliotekarka 1, wychow. świetlicy 1, kier. świetlicy 1 - razem 41 osób. (...)
Rok szkolny 1969/70
(...) Rok szkolny prowadzono pod kątem obchodów 25 P.R.L, 30 rocznicy wybuchu II-giej wojny światowej, rocznicy Wojska Polskiego, rocznicy wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej, 50 rocznicy P.C.K, 25-lecia wyzwolenia Warszawy i regionu podwarszawskiego, 25-lecie zakończenia II-giej wojny światowej. (...)
W minionym roku szkolnym nastąpił podział rejonów szkolnych i powstała nowa 4 szkoła podstawowa - Nr 4, ze szkoły Nr 2 odeszło do szkoły Nr 4 5 oddziałów (...)
Na skutek awarii centralnego ogrzewania w miesiącach styczniu i lutym (...) w trudnych warunkach. Temperatura w klasach wahała się w miesiącach lutym i styczniu w granicach od 7 do 11 stopni C. Mimo tych ciężkich warunków nauka w szkole szła normalnym trybem i niedociągnięcia z okresu zimy zostały w porze ciepłej wyrównane. (...)
Na 994 uczniów uzyskało promocję do klas wyższych 95%.
Była to zasługa nauczycieli pracujących sumiennie w ciągu całego roku szkolnego.
W dniu 17.VII.1969r. zmarł nauczyciel tej szkoły K. Wrona, wybitny wychowawca i nauczyciel - śmierć jego przyniosła szkole dużą wyrwę w gronie nauczycielskim, którego brak odczuwaliśmy przez cały rok szkolny.Rok szkolny 1970/71
W roku szkolnym 1970/71 nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika Szkoły Podstawowej Nr 2, a mianowicie: dotychczasowy kierownik szkoły po 48 latach nieprzerwanej pracy szkolnej jako nauczyciel i po 42 latach na stanowisku kierownika szkoły powszechnej a obecnie podstawowej, na skutek przekroczonego wieku emerytalnego, ob. J. Niemstak przeszedł na emeryturę. (...) Na jego miejsce Wydział Oświaty w Pruszkowie wyznaczył ob. Stankiewicza Wacława - pierwszego zastępcę kierownika szkoły, lecz ten po 3-dniowym urzędowaniu zrzekł się tego stanowiska, wobec czego J. Niemstak objął ponownie kierownictwo szkoły do dnia 14.09.1970r. W dniu 14.09.1970r. Wydział Oświaty w Pruszkowie mianował na stanowisko kierownika szkoły nr 2 ob. Danielę Rusakowską.
Opracowała: Ewa Samsel