Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ
NOC Z TUWIMEM
Już zapowiadało się bardzo ciekawie. Od wielu dni Rodzice uczniów klas trzecich, w tajemnicy przed swoimi dziećmi, pod kierunkiem Pań bibliotekarek: Grażyny Gutkowskiej i Anety Domurackiej, robili próby inscenizacji wiersza „Rzepka”, przygotowywali stroje oraz ćwiczyli role bohaterów wierszy Juliana Tuwima do nocnego rajdu po Błoniu, a ich pociechy niecierpliwie pytały: „Kiedy? Kiedy będziemy spać w szkole?”. To były niezapomniane chwile integracji i zabawy.
Nieprzypadkowo Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima, bowiem wtedy przypada sześćdziesiąta rocznica śmierci i stulecie debiutu tego znanego pisarza, autora wierszy dla dorosłych i dla dzieci, tekstów piosenek, kabaretów, rewii, operetek, a także redaktora i tłumacza poezji z obcych języków. Dodatkowo Noc z Tuwimem, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Błoniu w nocy z 25 na 26 października, była powiązana z obchodami Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, którym jest październik.
W piątek, parę godzin przed planowaną Nocą, nie było mowy o ciszy w bibliotece szkolnej, a na lekcjach w klasach 3a i 3d o skupieniu. Dzieciaki przynosiły do czytelni śpiwory, piżamy i swoje ulubione przytulanki.
O godzinie osiemnastej wszystkich uczestników Nocy z Tuwimem serdecznie powitały Panie bibliotekarki oraz wychowawczynie: p. Joanna Marciniak, p. Bożena Bogucka i p. Katarzyna Jóźwiak. Dzieci zostały podzielone na cztery grupy, by pod opieką wychowawców i Pań z biblioteki wyruszyć na niezwykłą wyprawę do krainy wierszy Juliana Tuwima i wraz z ich bohaterami przeżyć wspaniałe przygody.
Na kolejnych dziesięciu przystankach rajdu na trzecioklasistów czekały postacie, które zapewne na długo pozostaną w ich sercach: nauczycielka z wiersza „Abecadło”, Grześ Kłamczuszek, Murzynek Bambo, Ptaszek z „Ptasiego radia”, Spóźniony Słowik, Słoń Trąbalski, Pan Hilary, Kucharka z ogródkowymi warzywami, Grześ z dziurawym workiem oraz Dwa Michały.
W ciemnościach jesiennego wieczoru, rozpraszanych tylko światełkami latarek, dzieci musiały rozpoznać bohaterów wierszy i wykonać zlecone przez nie zadania. W nagrodę otrzymywały zagadki – wskazówki do dalszej trasy oraz po jednej literze tajemniczego hasła, którym na koniec okazał się tytuł wiersza „Lokomotywa”. Utrwalały znajomość utworów Tuwima, doskonaliły m.in. umiejętność posługiwania się kompasem, planem miasta, telefonem komórkowym, wykonywania węzła żeglarskiego i obsługiwania krótkofalówek.
Najbardziej emocjonujący był jednak finał rajdu, który, jak można się już domyśleć, odbył się na stacji Tuwimowo, czyli przy dworcu kolejowym w Błoniu. Tam przywitała młodych podróżników dyrektor naszej szkoły Pani Aldona Cyranowicz wraz z samym Księciem Poetów – Julianem Tuwimem.
O godzinie dwudziestej, przed pięknie oświetlonym dworcem, wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, a następnie pod eskortą Straży Miejskiej wyruszyli w drogę powrotną do szkoły „lokomotywą” utworzoną przez bajecznie przybrane samochody Rodziców. Obserwując to nadzwyczajne wydarzenie, nie mogłam wprost uwierzyć, że „wagonów” rzeczywiście było ponad czterdzieści! Jeżeli ktoś nigdy nie widział za kierownicą Słonia Trąbalskiego, to miał jedyną, niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć!
Już w szkole Julian Tuwim (w rolę tę wcielił się nauczyciel wychowania fizycznego – Pan Karol Cieloch) odczytał dzieciom wiersz „Lokomotywa”, a następnie chętne dzieci same, w podarunku dla poety, recytowały poznane wiersze.
Następnie młodzi poszukiwacze przygód dzięki pysznej kolacji mogli uzupełnić stracone kalorie. Kotleciki zostały usmażone przez błońską restaurację „Jankaz”, „furę” frytek zawdzięczamy Pani Bożenie Boguckiej, banany – Pani Joasi Marciniak, jabłka – sklepowi Państwa Małeckich, zaś pyszne dodatki – Paniom bibliotekarkom oraz Rodzicom.
Po kolacji nastąpiła rewelacyjna niespodzianka – kolejny hit Nocy. Widzowie mieli okazję obejrzeć wyśmienicie przygotowaną i ogromnie zabawną inscenizację wiersza „Rzepka”. Tekst czytany był przez Panią Grażynę Gutkowską, uroku wspaniałej grze aktorskiej Rodziców dodawał świetnie dobrany podkład muzyczny. Żadne słowa nie oddadzą radości i śmiechu widzów! Aktorzy równie dobrze bawili się jak dzieci. Aż szkoda, że Państwo nie mogli tego zobaczyć!
Po wspólnych, szalonych tańcach nastąpił czas na spokojniejsze zabawy i konkursy. Trzecioklasiści odgadywali rebusy z tytułami wierszy, rozwiązywali krzyżówkę, której hasłem okazała się „Magiczna kraina Tuwima”, wykonywali samoloty techniką origami, bawili się w aeroplany lub w dyrygenta. W konkursach wszyscy zostali zwycięzcami i otrzymali słodkie nagrody!
Po godzinie dwudziestej czwartej dzieci poszły spać. Były zmęczone, ale szczęśliwe, a to jest wszystko, czego mogliby sobie życzyć ich opiekunowie.
W sobotę o godzinie siódmej trzeba było się obudzić. Czekało pyszne śniadanie - słodkie, drożdżowe bułeczki z piekarni Państwa Grażyny i Roberta Szklarskich, którym gorąco za nie dziękujemy.
Na pożegnanie uczestnicy otrzymali w pełni zasłużone Patenty Nieustraszonego Czytelnika oraz pracę domową - napisać list do Juliana Tuwima na temat „Za co chciałbym Panu podziękować?”.
Do godziny dziewiątej wszyscy trzecioklasiści pod opieką Rodziców powrócili do swoich domów.
To już było drugie, po kwietniowej Nocy z Andersenem, całonocne spotkanie czytelnicze z uczniami klas trzecich w naszej szkole. Wymagało ono ogromnego wkładu pracy i poświęconego czasu, przede wszystkim ze strony Pań bibliotekarek, jak również wychowawczyń klas 3a i 3d oraz Rodziców, którzy świetnie bawiąc się, mieli jedyną w swoim rodzaju okazję na zintegrowanie się z dziećmi i gronem nauczycielskim.
Mariola Siedlecka
nauczyciel,
opiekun redakcji gazety SP2
„Nasze Sprawy i Sprawki”
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ