Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Błoniu

UWAGA SZÓSTE KLASY!
SPRAWDZIAN KOMPETENCJI 2011


     Sprawdzian jest powszechny i obowiązkowy, opracowywany w oparciu o Podstawę programową kształcenia ogólnego i standardy wymagań egzaminacyjnych. Ma charakter ponadprzedmiotowy.  Sprawdza umiejętności w zakresie:
            czytania
            pisania
            rozumowania
            korzystania z informacji
            wykorzystywania wiedzy w praktyce
     Prace uczniów ocenia zespół egzaminatorów wpisanych do ewidencji egzaminatorów. Wynik jest opisany w skali punktowej (od 0 do 40).

Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły.

Termin sprawdzianu: 5 kwietnia 2011 r.

POWINNOŚCI UCZNIA:

      Uczeń na sprawdzian przychodzi ubrany w strój galowy. Przynosi ze sobą legitymację szkolną oraz przybory do pisania i rysowania: pióro lub długopis z czarnym tuszem (atramentem), ołówek przeznaczony wyłącznie do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Nie wolno przynosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

    5 kwietnia 2011 r. uczeń zgłasza się w szkole o godz. 8.30.

·        Sprawdza swoje dane na liście uczniów wywieszonej przed salą, zgłasza nauczycielom, gdy w danych są błędy.

·        W wyznaczonym przez komisję czasie wchodzi w określonej kolejności do sali, zajmuje miejsce wyznaczone przez naklejoną na stoliku kartkę ze swoim imieniem, nazwiskiem, kodem i PESELEM.

·        Po otrzymaniu zestawu na polecenie przewodniczącego zespołu nadzorującego:

o      zapoznaje się z instrukcją zamieszczoną na pierwszej stronie zestawu egzaminacyjnego; w razie wątpliwości można poprosić o jej wyjaśnienie członków zespołu nadzorującego,

o      sprawdza, czy zestaw egzaminacyjny jest kompletny, tzn. czy ma wszystkie strony i czy są one wyraźnie wydrukowane; braki natychmiast zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego sprawdzian,

o      zapisuje swój trzyznakowy kod i numer PESEL w wyznaczonych miejscach zestawu egzaminacyjnego; w przypadku uczniów uprawnionych do dostosowania warunków i formy sprawdzianu zestawy egzaminacyjne kodują członkowie zespołu nadzorującego. W przypadku popełnienia błędu w kodowaniu należy przekreślić błędny zapis i obok napisać prawidłowe dane.

 

·         Odpowiadając na pytania zamknięte,  zamalowuje na karcie odpowiedzi te kwadraciki, które należą do wybranych przez siebie odpowiedzi. Uczniowie uprawnieni do dostosowania warunków i formy sprawdzianu udzielają odpowiedzi w arkuszu.

·         W czasie trwania sprawdzianu każdy uczeń ma obowiązek pracować samodzielnie, nie może przeszkadzać innym w pracy. W przypadku niesamodzielnej pracy lub przeszkadzania innym  przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przerywa sprawdzian tego ucznia, unieważnia jego pracę i nakazuje mu opuszczenie sali. Przerwanie sprawdzianu jest równoznaczne z nieprzystąpieniem do sprawdzianu w danym terminie.

·         Uczeń powinien pracować spokojnie, wybierać z namysłem odpowiedzi na zadania zamknięte, uważnie i czytelnie wpisywać odpowiedzi na zadania otwarte, unikać lekkomyślnych wpisów, nieprzemyślanych poprawek.

·         Czas trwania sprawdzianu to 60 minut (dla osób uprawnionych do dostosowania warunków i formy sprawdzianu 90 min.). Po tym czasie uczeń powinien odłożyć swoją pracę na brzeg stolika i pozostać na miejscu do czasu aż Przewodniczący Komisji nie pozwoli mu opuścić sali. Gdyby ktoś skończył przed czasem, podnosi rękę i czeka na decyzję Przewodniczącego zespołu nadzorującego sprawdzian. Ewentualne opuszczenie sali przed czasem (za zgodą Przewodniczącego) musi nastąpić w sposób niezauważalny dla innych uczniów. Należy zachować bezwzględną ciszę także na korytarzu i cicho zejść do szatni, tak aby nie przeszkadzać pozostałym piszącym.
 

UCZEŃ NIE MOŻE:
       -Spóźnić się na sprawdzian.
       -Wnosić na salę żadnych urządzeń telekomunikacyjnych .
       -Wnosić siatek i toreb z rzeczami osobistymi.
       -Opuszczać sali egzaminacyjnej podczas sprawdzianu.
       -Opuszczać wyznaczonego mu miejsca do czasu ukończenia pracy.
       -Porozumiewać się z innymi zdającymi.
       -Wypowiadać (nawet szeptem) uwag czy komentarzy.
       -Zadawać pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych.


RADY PODCZAS SPRAWDZIANU:
       Czytaj uważnie polecenia.

Odpowiadaj dokładnie na pytania.
       Dbaj o staranność i estetykę zapisu.
       Nie powtarzaj wyrazów w bliskim sąsiedztwie.

Uważaj na poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną.
       Zapisuj starannie każde działanie matematyczne.
      Sprawdź poprawność wyniku z warunkami zadania.

Nie rezygnuj z odpowiedzi na żadne pytanie.

A przede wszystkim nie bój się sprawdzianu!
 

INFORMACJE DLA RODZICÓW:
       Pisemne zastrzeżenia w sprawie naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzenia sprawdzianu rozpatruje dyrektor OKE (zastrzeżenia te trzeba zgłosić najpóźniej w dwa dni od daty sprawdzianu).
       Prace uczniów danej szkoły będą starannie ocenione przez zespół egzaminatorów z innych szkół. Nauczyciele ci zostali przeszkoleni przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. Wszyscy egzaminatorzy oceniający prace uczniów będą stosować jednolite dla całej Polski kryteria oceniania. Wynik sprawdzianu ustali OKE na podstawie liczby punktów przyznanych przez egzaminatorów.
      Wynik ustalony przez OKE jest ostateczny. Zostanie on przekazany do szkoły 27 maja 2011r.

Wystawione przez OKE zaświadczenie o wyniku sprawdzianu uczeń odbiera w szkole w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem.