Powrót Szkoła Podstawowa nr 2 w Błoniu

WOJEWÓDZKI KONKURS POLONISTYCZNY

    W bieżącym roku szkolnym po raz pierwszy wzięliśmy udział w Wojewódzkim Konkursie Polonistycznym, organizowanym przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty i Wychowania. Przypominał on dawne konkursy polonistyczne, w których brali udział uczniowie klas ósmych. Składał się z trzech etapów – szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego. Jego celem było pogłębienie i poszerzenie humanistycznych zainteresowań uczniów, rozwinięcie umiejętności językowych, rozbudzenie twórczego myślenia i wrażliwości estetycznej. Motto tegorocznego konkursu to cytat z Cycerona „Wykreślić ze świata przyjaźń to jakby zagasić słońce na niebie, bo niczym lepszym ani piękniejszym nie obdarzyli nas bogowie.”

    W konkursie wzięło udział około 3330 uczniów województwa mazowieckiego. Z tej grupy w wyniku 3-etapowej rywalizacji wyłoniono 67 finalistów. Wśród nich znalazła się uczennica klasy VIA naszej szkoły PAULINA LISOWSKA. Na uwagę zasługuje fakt, że była ona jedyną reprezentantką powiatu warszawskiego zachodniego w III etapie konkursu.

    Rywalizacja konkursowa trwała od października do lutego.
W I etapie konkursu z naszej szkoły wzięło udział 23 uczniów klas szóstych

punktor

9 z VIa,

punktor 3 z VIb,
punktor 2 z VIc,
punktor 9 z VId.

Można było uzyskać maksymalnie 61 punktów, przy czym, aby przejść do następnego etapu, należało osiągnąć 90 procent tej sumy (56 punktów). Sprawdzian konkursowy wymagał uważnego czytania tekstu literackiego, umiejętności wykorzystania w praktyce zdobytej wiedzy polonistycznej, wiedzy z zakresu gramatyki (również spoza programu i minimum programowego), umiejętności oceniania, nazywania cech, streszczania, redagowania charakterystyki, poprawności ortograficznej, językowej i interpunkcyjnej.

Po sprawdzeniu prac Komisja Szkolna w składzie:

punktor

Ewa Samsel (przewodnicząca),

punktor Aldona Cyranowicz,
punktor Agnieszka Tkaczyk-Słowińska,
punktor Iwona Różycka 

postanowiła zakwalifikować do następnego etapu sześć dziewcząt z klasy VIA:

punktor

Izę Nagalską,

punktor

Paulinę Lisowską,

punktor

Natalię Kaczorowską,

punktor

Katarzynę Maciejczak,

punktor

Oliwię Płowik,

punktor

Izę Sandomierską.

Wszystkie dziewczęta uzyskały co najmniej 56 punktów.

    II etap konkursu odbył się 7 stycznia 2006r. w Warszawie; wzięło w nim udział ponad 760 uczniów z Warszawy i okolicznych powiatów. Naszych 5 reprezentantek (Natalka Kaczorowska, Paulina Lisowska, Katarzyna Maciejczak, Iza Nagalska, Iza Sandomierska) pisały sprawdzian konkursowy w szkole przy ulicy Hożej.
Wyniki II etapu dotarły do szkół po feriach zimowych; okazało się, że


do III etapu zakwalifikowała się
Paulina Lisowska;

pozostałe dziewczęta wypadły również bardzo dobrze, uzyskując średnio 75% punktów możliwych do zdobycia, niestety w III etapie znaleźli się tylko ci, którzy mieli co najmniej 90% punktów. Warto zauważyć, że ze wspomnianej liczby ponad 700 uczniów do III etapu zakwalifikowano tylko 29 osób; znalezienie się w tej grupie uczennicy naszej szkoły uznać więc możemy za ogromny sukces.

    III etap zmagań konkursowych miał miejsce w jednej ze szkół na Ursynowie w Warszawie 18 lutego 2006 roku. Nasza reprezentantka bardzo sumiennie się do niego przygotowywała. Na uwagę zasługuje fakt, że musiała posiąść wiedzę wykraczającą zdecydowanie ponad program języka polskiego realizowany w naszej szkole. I tym razem Paulina doskonale poradziła sobie z niełatwymi zadaniami konkursowymi. Nie znalazła się co prawda wśród siedmiorga laureatów, ale tytuł finalisty Konkursu Polonistycznego to również powód do ogromnej dumy.

    17 marca Paulina Lisowska,  jej tata i nauczycielka języka polskiego Aldona Cyranowicz  uczestniczyli w uroczystości zakończenia konkursu. Wzięli w niej udział nagrodzeni uczniowie, organizatorzy konkursu oraz Mazowiecki Kurator Oświaty i Wychowania. Z jego rąk Paulina uzyskała dyplom finalisty i nagrody książkowe; list gratulacyjny wręczono również pani Aldonie Cyranowicz.

Gratulujemy
Paulinie Lisowskiej
sukcesu,
jakim jest uzyskanie tytułu
finalisty Konkursu Polonistycznego;

życzymy jej powodzenia
i równie wspaniałych osiągnięć
w gimnazjum.

 

    Równocześnie zachęcamy uczniów młodszych klas do udziału w kolejnych edycjach  tego prestiżowego konkursu, wyrażając przy tym nadzieję, że jeszcze nieraz cieszyć się będziemy z sukcesów naszych wychowanków.  

W imieniu nauczycielek języka polskiego
Aldona Cyranowicz

Powrót Szkoła Podstawowa nr 2 w Błoniu